Dwa przypadki dotyczą rodziców, a jeden dorosłego dziecka, które wciąż się uczy, ale i dorabia. W tych trzech przypadkach może przepaść ulga na dziecko, formalnie – prorodzinna. To najbardziej popularna ulga podatkowa w Polsce.
Reklama.
Reklama.
Podatki 2023. Ulga prorodzinna, czyli tzw. ulga na dziecko nie dla każdego
W trzech przypadkach dochód zablokuje możliwość z jej skorzystania
Polski Ład to podatkowa rewolucja. Wpłynął też na ten rodzaj ulgi
Są trzy przypadki, gdy dochód może nas zdyskwalifikować z korzystania z ulgi prorodzinnej, czyli ulgi na dziecko – podaje Interia Biznes. To najbardziej popularna ulga podatkowa w Polsce. Przed rozliczeniem PIT warto wiedzieć, w jakim przypadku z niej nie skorzystamy.
Wszystko przez zmiany w podatkach, jakie niesie za sobą Polski Ład. Wprowadził on zmiany w limicie dotyczącym zarobków przy uldze na dziecko, a dodatkowo dwa inne ograniczenia w przyznawaniu prawa do odliczenia.
Właśnie dlatego dochody rodziców mogą zablokować uzyskanie ulgi prorodzinnej w dwóch przypadkach. Stanie się tak, jeśli rodzic uzyskuje dochody jedynie będąc na podatku liniowym 19 proc., (głównie to jednoosobowa działalność gospodarcza, ewentualnie działy specjalne produkcji rolnej) – wtedy ulgi nie otrzyma.
Drugi przypadek odmowy przyznania ulgi to rozliczanie się na ryczałcie. Jeśli rodzice są samozatrudnieni i opodatkowani nie na zasadach ogólnych, ale właśnie na ryczałcie lub liniówce, ulgi nie otrzymają. Tu warto mieć dodatkowydochódzumowy rozliczanej na skali, czyli zasadach ogólnych.
Ten trzeci przypadek dotyczy dorosłych dzieci (do 25 roku życia) kontynuujących naukę. Zgodnie z Polskim Ładem, dziecko to nie może zarabiać więcej niż dwunastokrotność renty socjalnej, czyli w rok 16 061,28 zł. Jeśli kształcące się dorosłe dziecko dorabia i zarabia więcej niż ta kwota, rodzicom ulga na dziecko przepadnie.
Dla kogo ulga prorodzinna?
Z kolei uprawnionymi do uzyskania ulgi na dziecko są rodzice sprawujący władzę rodzicielską, rodzice zastępczy lub opiekunowie prawni, ale tylko w wypadku, gdy dziecko żyje z nimi pod jednym dachem.
Z ulgi prorodzinnej można skorzystać na dzieci małoletnie, ale i te do 25. roku życia, jeśli kontynuują naukę lub przyznano im zasiłek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną.
Tym samym potwierdził się wstępny odczyt z początku miesiąca, ale i poznaliśmy też średnioroczną inflację całego ubiegłego roku.
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,6 proc. (przy wzroście cen towarów – o 17,6 proc. i usług – o 13,4 proc.) – podał GUS w komunikacie.
"W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. (w tym usług – o 0,9 proc., przy spadku cen towarów – o 0,1 proc.)" – dodano.
Co do inflacji za cały 2022 rok: "ogłasza się, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2022 r. w stosunku do 2021 r. wyniósł 114,4 (wzrost cen o 14,4 proc.)" – podał Urząd.