INNPoland_avatar

Zapytali Polaków o wiek emerytalny. Ta odpowiedź może wielu zdziwić

Natalia Bartnik

05 lutego 2023, 09:57 · 2 minuty czytania
Dłuższa praca czy wyższa emerytura? Polacy zostali zapytani w sondażu o to, co oceniają korzystniej. Wybierali między obecnym wiekiem emerytalnym a jego podniesieniem. Zobacz, jak odpowiedzieli.


Zapytali Polaków o wiek emerytalny. Ta odpowiedź może wielu zdziwić

Natalia Bartnik
05 lutego 2023, 09:57 • 1 minuta czytania
Dłuższa praca czy wyższa emerytura? Polacy zostali zapytani w sondażu o to, co oceniają korzystniej. Wybierali między obecnym wiekiem emerytalnym a jego podniesieniem. Zobacz, jak odpowiedzieli.
Wiek emerytalnywynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet Fot. Marek BAZAK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • W Polsce wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn
  • Wpływ na poziom emerytury będzie miało m.in. wydłużanie średniej długości życia
  • 42 proc. osób ankietowanych przez SW Research uznało, że najkorzystniejsze dla nich będzie zachowanie obecnego wieku emerytalnego

Wiek emerytalny w Polsce

Obecnie w Polsce wiek emerytalny wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Po jego osiągnięciu Polki i Polacy mogą pozostać w pracy lub zrezygnować z niej i pobierać emeryturę.

Agencja badań rynku i opinii SW Research przeprowadziła dla "Rzeczpospolitej" sondaż na temat wieku emerytalnego. Ankietowani zostali spytani o to, co uważają za korzystniejsze: zachowanie obecnego wieku emerytalnego czy podniesienie go, co równocześnie podwyższyłoby emeryturę.

Czy Polacy chcą podniesienia wieku emerytalnego?

Wśród badanych 41,4 proc. odpowiedziało, że woleliby zachować obecny (niższy) wiek emerytalny, co wiąże się z otrzymywaniem niższej emerytury. Natomiast 26,8 proc. korzystniej oceniło podniesienie wieku emerytalnego, dzięki czemu wypłaty świadczeń byłyby wyższe. 31,8 proc. ankietowanych zaznaczyło, że nie ma zdania w tej kwestii.

Senior project manager w SW Research Adam Jastrzębski, cytowany przez "Rzeczpospolitą", podał, które grupy uważają, że korzystniejsze jest utrzymanie obecnego wieku emerytalnego.

Ponad połowa osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (53 proc.) woli zachować obecny, niższy wiek emerytalny. Takiego samego zdania jest niemal co drugi badany (47 proc.) w wieku od 35 do 49 lat, taki sam odsetek respondentów mieszkających na wsi oraz nieco mniejsza część (46 proc.) osób z dochodem w przedziale między 3001 a 4000 zł netto.Adam Jastrzębskisenior project manager w SW Research

Czytaj także: Chcesz niższego wieku emerytalnego? Zobacz, ile emerytury dostaniesz

Co wpływa na wysokość emerytury?

Na wysokość świadczeń będzie miało wpływ kilka czynników. Między innymi: wydłużanie się średniej długości życia oraz zmieniające się proporcje między liczbą osób pracujących a liczbą emerytowanych. Ponieważ kobiety przechodzą na emeryturę wcześniej niż mężczyźni, to je najbardziej dotknie problem niskich emerytur.

Co zrobić, żeby mieć wyższą emeryturę?

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, co można zrobić, aby dostawać wyższe świadczenie. W tym roku opłacalne będzie przejście na emeryturę w lutym. Osoby, które to zrobią, załapią się na kumulację podwyżek wynikających z waloryzacji czy długości życia, której prognozę podaje Główny Urząd Statystyczny.

Okazuje się, że wystarczy mieć prawo do emerytury nawet przez jeden dzień miesiąca, a świadczenie dostanie się za cały miesiąc. Do tego zostanie wliczona odprawa emerytalna oraz pensja za ostatni miesiąc przepracowany. Seniorzy, którzy zdecydują się przejść na emeryturę w marcu, również dostaną wyższe świadczenie: dzięki waloryzacji, która wyniesie co najmniej o 14,8 proc. więcej miesięcznie.

Czytaj także: https://innpoland.pl/190208,projekt-czternastek-gotowy-media-rzad-obiecywal-polakom-co-innego