Tam czterodniowy tydzień pracy zdał egzamin. Przełomowe wyniki eksperymentu
Czterodniowy tydzień pracy brzmi jak marzenie. Wielka Brytania postanowiła je urzeczywistnić w ramach eksperymentu. Zobacz, jakie dał efekty.
Reklama.
Czterodniowy tydzień pracy brzmi jak marzenie. Wielka Brytania postanowiła je urzeczywistnić w ramach eksperymentu. Zobacz, jakie dał efekty.
W Wielkiej Brytanii zakończył się nietypowy eksperyment, w którym wzięło udział 61 firm i 2900 pracowników. Test miał sprawdzić, jakie efekty dałoby wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Informację o tym podał na Twitterze Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
Zatrudnieni wykonywali swoje obowiązki średnio przez 34 godz. w tygodniu, pobierając przy tym takie samo wynagrodzenie jak wcześniej. Takie dane podała Agencja Reutera.
Efekty wprowadzenia trzech zamiast dwóch dni wolnego były bardzo pozytywne. I to zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. 43 proc. osób zatrudnionych przyznało, że poprawiło się ich zdrowie psychiczne, a 37 proc. odczuło taki sam skutek przy zdrowiu fizycznym. Natomiast poczucie wypalenia zawodowego zmniejszyło się u 71 proc. badanych.
Dodatkowo 15 proc. odpowiedziało, że żadna stawka nie przekonałaby ich do przywrócenia pracy trwającej pięć dni.
Czytaj także: Niemieckie firmy wprowadzają 4-dniowy tydzień pracy. To remedium na problemy dotykające przemysł
Co trzy dni wolnego zmieniły w samych firmach? W 35 proc. zakładów zwiększył się średni przychód, a aż 92 proc. z nich stwierdziło, że będzie kontynuować eksperyment. 18 proc. wprowadziło to rozwiązanie na stałe.
Pracownicy zaznaczali również w ankiecie, który dzień byłby najlepszy jako kolejny wolny. 35 proc. wskazało piątek, a 25 proc. poniedziałek.
Brzmi jak mrzonka, ale jest firma, która od marzeń przeszła do czynów. W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o polskiej firmie, która wprowadziła trzy dni wolnego. Jest nią Nozbe. Jak informuje na swojej stronie, piątek to również dzień na obowiązki, ale... Jedyne, co trzeba zrobić, to dokonać przeglądu tygodnia i zaplanować tydzień następny. Można to zrobić w domu, kawiarni, parku, gdziekolwiek się zechce.
Dyrektor i właściciel Nozbe Michał Śliwiński opowiedział o tym koncepcie w INNPoland.
The Reuters
Michał Śliwiński
właściciel i dyrektor generalny Nozbe