Z prawie wszystkich zakupów wracamy z drobniakami. Po dłuższym czasie uzbiera się z nich całkiem spora suma... a jeśli nie, to na pewno spory stos. W oddziałach NBP stoją urządzenia, w których można wymienić bilon na banknoty.
Reklama.
Reklama.
Automaty do wymiany bilonu przyjmują zarówno jednogroszówki, jak i monety pięciozłotowe
Można z nich skorzystać np. w budynku Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu
Maszyny same przeliczają i sortują pieniądze
Automat do wymiany bilonu
Spora ilość drobnych monet w portfelu czy kieszeniach może nie brzmi jak problem, ale dotyczy wielu osób. Przeważnie wymieniamy je w sklepach, ale jeden z banków postanowił ułatwić życie klientom, stawiając automaty do wymiany bilonu.
Gdzie konkretnie je znajdziesz? NBP pod swoim filmem na YouTubie podaje, że są we wszystkich Oddziałach Okręgowych Narodowego Banku Polskiego. Ważne: wybierz się do nich w ich godzinach pracy.
Automaty do wymiany bilonu – lista
Poznań: Al. Marcinkowskiego 12,
Białystok: ul. Piękna 1, P.O. Box 2,
Bydgoszcz: ul. Jagiellońska 8,
Gdańsk: ul. Okopowa 1,
Katowice: ul. Bankowa 1, P.O. Box 143,
Kielce: ul. Warszawska 46,
Kraków: ul. Basztowa 20,
Lublin: ul. F. Chopina 6,
Łódź: al. T. Kościuszki 14, P.O. Box 142,
Olsztyn: al. M. J. Piłsudskiego 11/17,
Opole: ul. Damrota 2b,
Rzeszów: ul. 3 Maja 12, P.O. Box 6,
Szczecin: ul. Płk. T. A. Starzyńskiego 1,
Warszawa: ul. Warecka 11A, Obsługa kasowa klientów,
Wrocław: ul. Ofiar Oświęcimskich 41/43, P.O. Box 500,
Zielona Góra: al. Wojska Polskiego 25, P.O. Box 154.
Do urządzenia wrzucisz monety o dowolnym nominale, od 1 gr do 5 zł. Nie musisz ich sortować, maszyna zrobi to za ciebie. Jedyne, co musisz zrobić, to wrzucić do niej monety i odebrać kwit. Potem przedstaw go pracownikowi kasy NBP, a on na podstawie "rachunku" wypłaci ci pieniądze.
Jak wskazuje TVP 3 Poznań, urządzenie od razu zyskało dużą popularność. Niektórzy poznaniacy mieli nawet przynosić kilogramowe worki z monetami.
Maszyna zwraca monety
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy problemie, jakim jest zwracanie monet przez automaty. Zwykle wtedy korzystamy z triku, jakim jest potarcie monetą o bok maszyny. Wiele osób mówi, że sposób działa bez zarzutu. Przypadek czy reguła?
Sprawdził to fizyk i dziennikarz naukowy Ranga Yogeshwar, autor książki "Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu i inne zagadki codzienności". Przeprowadził eksperyment: w warunkach testowych wrzucił do automatu 100 niepotartych monet. Cztery zostały odrzucone.
Następnie potarł każdą z nich i znów wrzucił do maszyny. A ta odrzuciła... pięć! Yogeshwar stwierdził więc, że pocieranie nie ma żadnego wpływu na to, czy moneta zostanie przyjęta. Wytłumaczył też, jak maszyny sprawdzają, czy nie wrzucamy fałszywek.
Tuż za szczeliną na monety w automat ma wbudowane szpule, które wytwarzają pole magnetyczne. Prawdziwa moneta jest zrobiona z konkretnych stopów i tocząc się po pochylni zmienia pole. Maszyna je rozpoznaje.
Czy to jedyny mechanizm, który wykorzystuje się w automatach przeciwko oszustom? Dziennikarz INNPoland zapytał o to Grzegorza Lange, który obecnie jest Przewodniczącym Rady Nadzorczej w firmie Mera Systemy. Dostarcza ona m.in. biletomaty.
– Sprawa nie jest prosta. Tak naprawdę to, co jest weryfikowane przez automat, zależy od rodzaju wrzutnika. Na rynku używa się produktów kilku kluczowych producentów, niestety żaden z nich nie ujawnia dokładnie, jak działa weryfikacja monet. Tłumaczą to kwestiami bezpieczeństwa – opowiedział Lange.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.