Era schodów dobiega końca? Rząd bierze się za windy w blokach
Jeśli masz problemy z poruszaniem się albo mieszkasz na wyższym piętrze, do fanów schodów raczej nie należysz. W rządzie pojawił się pomysł, który może ci się spodobać.
Reklama.
Jeśli masz problemy z poruszaniem się albo mieszkasz na wyższym piętrze, do fanów schodów raczej nie należysz. W rządzie pojawił się pomysł, który może ci się spodobać.
Rząd przygotowuje nowelizację rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie. Aby budynki były dostępniejsze dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, mają się zmienić zasady montowania wind w blokach. Projekt jest na etapie prac wewnętrznych w Ministerstwie Infrastruktury.
Więcej o pomyśle powiedział Przemysław Herman, zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Jego wypowiedź z posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury zacytował Portal Samorządowy.
Czytaj także: Senator z niepełnosprawnością zaciął się w windzie. Powstanie nowa – za prawie 1 mln zł
Jak poinformował Portal Samorządowy, w ramach Funduszu Dostępności udało się już zrealizować 129 inwestycji. Wśród nich jest wymiana starych oraz instalacja nowych dźwigów wind, budowa ramp, podjazdów, podnośników czy poręczy. O dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych wciąż mogą się starać m.in.:
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy też o tym, że rząd wziął na tapet balkony z patodeweloperek. Na przykład te z widokiem na... ścianę. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) poinformowało w styczniu, że planuje zmodyfikować warunki techniczne i znowelizować ustawę Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzeń.
Ministerstwo ma również w planach zwiększenie wymagań, które dotyczą odległości między poszczególnymi budynkami. Proponuje, aby budynki mieszkalne wielorodzinne były oddalone od granicy działki do 6 metrów.
Poza tym resort chce, aby balkony zapewniały większą prywatność. W tym celu chce wprowadzić zasadę, zgodnie z którą między balkonami na odrębnej płycie balkonowej będą musiały być co najmniej 4 metry. Natomiast w przypadku mniejszej odległości lub balkonów na jednej płycie, trzeba będzie stosować przegrody o konkretnej wysokości i grubości.
Przemysław Herman
zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej