logo
W wielu firmach może dojść do zwolnień Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Reklama.
  • Na niekorzystne dla siebie zmiany w Kodeksie pracy firmy mogą zareagować zwalnianiem części pracowników
  • Dotyczy to jedynie osób zatrudnionych na czas określony
  • Redukcja zatrudnienia nasili się w kwietniu
  • Zwolnienia wśród pracowników

    Prawdopodobnie już na przełomie kwietnia i maja zaczną obowiązywać nowe przepisy z Kodeksu pracy. Dzięki zmianom zwolnienie osób zatrudnionych na czas określony będzie trudniejsze. Dlatego pracodawcy już teraz przygotowują wypowiedzenia: by zdążyć, póki to dla nich przepisy są korzystne. Nie będzie trzeba podawać przyczyny zwolnienia ani konsultować go ze związkiem zawodowym. Później stanie się to obowiązkiem. – Zagrożone w szczególności mogą być osoby, co do których pracodawca ma wątpliwości, czy należy je zwolnić, czy też kontynuować zatrudnienie. W ich przypadku zmiana przepisów może przyspieszyć wypowiedzenie – mówi cytowany przez Business Insidera Paweł Sych, radca prawny i partner w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler.

    Zmiany w Kodeksie pracy

    Nowelizacja Kodeksu pracy dotyczy work-life balance'u. Obecnie tylko przy zwalnianiu osób zatrudnionych na czas nieokreślony firma musi spełnić dwa powyższe warunki. Później to się zmieni z korzyścią dla pracowników kontraktowych. Ich etaty będą stabilniejsze.

    Osoba zwolniona zyska możliwość zaskarżenia pracodawcy do sądu. Będzie musiał uzasadnić, że zwolnienie nastąpiło z przyczyny prawdziwej, konkretnej i uzasadnionej. Dodatkowo pojawią się kolejne opcje zaskarżania wypowiedzenia. Teraz można zarzucać tylko bezprawność wymówienia (np. gdy firma zwolniła pracownika, gdy przysługiwała mu ochrona przedemerytalna).

    Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

    Po nowelizacji pracownik będzie mógł kwestionować zasadność zwolnienia. Przykładowo twierdząc, że przyczyna wypowiedzenia jest nieprawdziwa. Jeśli to udowodni, może nawet odzyskać pracę. Teraz jedyne, co sąd może mu "zaoferować", to odszkodowanie (nie wyższe niż wartość trzech pensji).

    Jak uniknąć zwolnienia?

    Najpopularniejszym sposobem na utrzymanie pracy lub opóźnienie wypowiedzenia jest wzięcie zwolnienia lekarskiego. Pracownik, który się na nim znajduje, nie może zostać zwolniony. Niektórzy korzystają w tym celu z urlopu rodzicielskiego.

    Późniejsze przejście na emeryturę

    W innym artykule w INNPoland pisaliśmy z kolei o tym, jak pracodawcy chcą zatrzymać pracowników na dłużej. Ministerka Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg rozważa wprowadzenie nagrody jubileuszowej za 50 lat pracy. Dzięki temu chce zachęcić zatrudnionych do późniejszego przechodzenia na emeryturę. Informuje o tym w wydanym komunikacie.

    Mając na uwadze potrzebę zwiększenia aktywności zawodowej seniorów, tworzenie zachęt dla osób starszych do pozostawania na rynku pracy, co jest zgodne z założeniami polityki społecznej wobec tej grupy osób, uznaję za właściwe rozważenie możliwości wprowadzenia w odpowiednich regulacjach wypłaty nagrody jubileuszowej po 50 latach pracy.

    Marlena Maląg

    Ministerka Rodziny i Polityki Społecznej

    Czytaj także: