Wódka Absolut znów pojawi się na rosyjskim rynku. Producent wznawia eksport po roku bojkotu. Szwedzcy politycy i aktywiści uważają, że to "kpina" i nawołują do zmiany decyzji. "Pijąc Absolut, pijesz z Putinem" – grzmią na Twitterze.
Reklama.
Reklama.
Wódka Absolut wraca do Rosji. Tak tłumaczy się producent
Szwedzka wódka Absolut będzie znów eksportowana do Rosji – donosi "Kristianstadsbladet". Bojkot trwał rok.
Spółka The Absolut Company, która należy do francuskiego koncernu Pernod Ricard, tłumaczy się z powodów tej decyzji w oświadczeniu przesłanym do szwedzkich dziennikarzy. Jak wskazuje, poprzez dostarczanie produktów do Rosji zamierza "chronić lokalnych pracowników". Jej celem jest także "zapewnienie stabilności finansowej tamtejszej organizacji".
Szwedzcy politycy krytykują. To "kpina" i "wstyd"
Szwedzka europarlamentarzystka Karin Karlsbro skierowała list do szefowej The Absolut Company Stéphanie Durroux, w którym wezwała do natychmiastowego wstrzymania eksportu do Rosji.
– Jest to aktywne działanie, które w praktyce wspiera rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie i przeciwdziała międzynarodowym sankcjom – oceniła polityczka, cytowana przez PAP.
Jej zdaniem wznowienie eksportu do Rosji to "kpina ze wszystkich, którzy obecnie walczą o przetrwanie i istnienie Ukrainy". Po decyzji producenta w Szwecji rozpętała się medialna burza. Pojawiło się mnóstwo apeli nawołujących do bojkotu produktów The Absolut Company.
"To wstyd! Przestańcie kupować Absolut Vodka!" – wskazuje na Twitterze parlamentarzysta prawicowych Szwedzkich Demokratów Björn Söder.
"Rosja niszczy tysiące żyć w Ukrainie. Bojkotujmy Absolut. Finansujecie rosyjską armię!" – grzmi na Twitterze Christian Palme, były szef działu komunikacji w Biurze Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).
"Już teraz wiesz, czego nie kupować. Pijąc Abolut, pijesz z Putinem" – podkreśla szwedzki bloger Lars Wilderäng.
Rosja bez mocnych alkoholi
Po wybuchu wojny w Ukrainie wielu producentów mocnych alkoholi opuściło rosyjski rynek. Eksport wstrzymały takie firmy jak: Diageo (producent Bell's, Johhnie Walker, Captain Morgan, Baileys), Brown Forman (Finlandia, Jack Daniel's), Bacardi (William Lawson's, Dewar's) czy Moet Hennessy.
W listopadzie rząd w Moskwie pozwolił na import niektórych marek alkoholi w ramach importu równoległego. Transport odbywa się przez państwa trzecie, bez zgody posiadacza praw.
Najnowsza decyzja producenta oznacza, że Rosjanie zyskają dostęp nie tylko do Wódki Absolut. Francuskie przedsiębiorstwo produkuje również whisky Chivas Regal, Ballantine's, Jameson, koniak Martell, tequilę Olmeca czy gin Beefeater. Proces destylacji wódki Absolut został opracowany w 1879 r., a w 2008 r. firma The Absolut Company została sprzedana koncernowi Pernod Ricard.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Lista wstydu. Te marki nadal wspierają Rosję
Tuż przed pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NACP) ujawniła, które marki wspierają działania Rosji. Na tej liście figuruje 15 firm.
Wśród jest m.in. Auchan (supermarket), OpenWay Group (deweloper oprogramowania bankowego), Danieli (dostawca instalacji i urządzeń w przemyśle metalowym) czy Bonduelle (branża przetwórstwa warzyw).