Butelka, drut, laweta, "walizka". Wydawałoby się, że do kradzieży aut złodzieje wykorzystali już wszystko, co się dało. A jednak: najnowsza metoda to "na głośnik".
Reklama.
Reklama.
Złodziej ukradł samochód specjaliście ds. cyberbezpieczeństwa motoryzacyjnego
Nowa metoda polega na użyciu sprzętu podobnego do głośnika
Pierwszy etap kradzieży wyglądał na akt wandalizmu
Metoda "na głośnik"
Wygląda jak głośnik JBL, ale jest zaawansowanym urządzeniem do kradzieży samochodów. Złodziej działa kilkuetapowo: najpierw wyrywa zderzak oraz przewody reflektora. W ten sposób zyskuje dostęp do systemu, który steruje oświetleniem samochodu. A stamtąd do wiązki przewodów magistrali CAN (łączy elektronikę całego pojazdu).
To z kolei pozwala oszukać system odpowiadający za blokadę zamków. Cała operacja zostaje przeprowadzona dzięki "głośnikowi JBL". To jedyne, czego potrzebuje złodziej do kradzieży samochodu. Metoda została opisana na stronie kentindell.github.io.
"W tych czasach nie opłaca się mieć fajnego samochodu. Wychodzę wcześniej i widzę wyciągnięty przedni zderzak (...) i, co jeszcze gorsze, wyszarpaną wtyczkę od przewodu reflektora. Na pewno nie zrobiono tego przypadkiem, [jest – red.] wyraźny ślad po śrubokręcie" – taki wpis opublikował na Twitterze Ian Tabor.
Jest specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa motoryzacyjnego z Wielkiej Brytanii. Początkowo myślał że jego prywatna Toyota RAV4 została zniszczona przez wandali. Był w błędzie. Po dwóch dniach samochód został skradziony z miejsca parkingowego.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Jakie samochody kradnie się najczęściej?
Więcej na temat kradzieży napisał na swojej stronie NaTemat. W 2022 r. "zniknęło" 6157 samochodów, a w 2021 r. 7098. Rok temu złodzieje skupili się na markach:
Na pierwszym miejscu jest oczywiście Warszawa, największe skupisko miejskie w Polsce. Tu w 2022 r. skradziono 1593 samochody osobowe oraz dostawcze. W skali wojewódzkiej "wygrywa" Mazowsze. Tu zarejestrowano kradzież 2463 aut. Dalej są województwa: dolnośląskie (639 wyrejestrowań), śląskie (543 wyrejestrowania), pomorskie (528 wyrejestrowań), wielkopolskie (443 wyrejestrowania).
Ciekawe dane opublikowała również policja. Jej statystyki są bardziej szczegółowe, bo pokazują, skąd dokładnie zabierano samochody. 4123 zabrano z niestrzeżonych parkingów, 1248 było zaparkowanych w obrębie drogi, a 1163 pojazdy zniknęły z posesji prywatnych.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.