Dziś mamy 8 metrów kwadratowych na obywatela więcej, niż 20 lat temu. Na statystycznego Polaka przypada 31 metrów kwadratowych. Jest lepiej, ale do europejskiej średniej i tak brakuje nam jakieś 10 metrów na osobę.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Prawie 31 m kw. mieszkania – taka powierzchnia przypada w Polsce na osobę.
To o 3 metry więcej, niż 5 lat temu. 20 lat temu mieliśmy aż o 8 metrów na osobę mniej.
Jak na standardy europejskie to mało. Duńczycy mają ok. 60 metrów na osobę.
Z szacunków HREIT opartych o dane GUS wynika, że na osobę w Polsce przypada prawie 31 metrów kwadratowych mieszkania. 5 lat temu mieliśmy o 3 metry na osobę mniej. 20 lat temu było to aż o 8 metrów mniej. Widać więc, że powierzchnia mieszkań w Polsce rośnie.
Bartosz Turek, główny analityk HREIT, zwraca uwagę na fakt, że poprawę zawdzięczamy przede wszystkim nowym nieruchomościom – domom i mieszkaniom powstającym w Polsce.
W latach 2003 – 2022 oddano do użytkowania ponad 3,2 mln takich nieruchomości. Największy udział w tych dokonaniach mieli deweloperzy (oddali do użytkowania 1,6 mln mieszkań). Inwestorzy indywidualni, czyli po prostu Polacy budujący na własne potrzeby dostarczyli trochę ponad 1,4 mln nieruchomości, a spółdzielnie, gminy czy TBS stworzyły resztę.
– Już na podstawie tych danych widać, że deweloperzy dostarczyli w ostatnich latach większość nowych mieszkań. Do tego na początku wieku sektor deweloperski dopiero raczkował. W tym czasie więcej niż deweloperzy budowali Polacy na własne potrzeby. Dopiero od 2015 roku firmy budujące mieszkania na sprzedaż zaczęły dostarczać ponad połowę, a od 2018 roku nawet ponad 60 proc. powstających w Polsce nieruchomości – wylicza Bartosz Turek.
Mamy więcej, ale mało
Analityk zauważa, że europejska średnia powierzchnia przypadająca na osobę to około 40 m kw. Tak przynajmniej było około dekadę temu, kiedy ostatnio zebrane były kompleksowe dane na ten temat. Dziś najpewniej wynik byłby wyższy. Nie zmienia to faktu, że gdyby przyjąć, że w Polsce przez kolejne lata powstawałoby tyle mieszkań co w latach 2013-2022, to dojście do europejskiej średniej sprzed dekady zajęłoby nam około 20-30 lat.
– Nawet jednak wtedy będziemy daleko od liderów europejskiej stawki. Na jego czele znajdziemy Danię z wynikiem przekraczającym 60 m kw. na osobę. Duże mieszkania znajdziemy też w Luksemburgu, Szwecji, na Cyprze i w Niemczech. W każdym z tych krajów na osobę dekadę temu przypadało ponad 50 metrów kwadratowych mieszkania – mówi Bartosz Turek.
Dla porządku dodaje, że w czołówce zestawienia znajdujemy takie kraje, gdzie po prostu jest sporo nieruchomości wakacyjnych, które mogą zawyżać wyniki (Cypr, Dania, Austria).
Mieszkania znów drożeją
Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że trend spadkowy w zakresie cen mieszkań jest już za nami. Analitycy sprawdzili, jak zmieniły się ceny w 17 polskich miastach. W ponad połowie z nich (9) odnotowali wzrost cen względem maja 2022 r., kiedy obserwowaliśmy ostatni szczyt cenowy.
W 8 analizowanych miastach ceny w dalszym ciągu spadają. Eksperci odnotowali największe spadki w Szczecinie (–5,8 proc.), Częstochowie (–5,7 proc.) i Toruniu (–4,2 proc.).
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
W porównaniu do IV kwartału 2022 r. ceny małych mieszkań w analizowanych miastach wzrosły przeciętnie o 1,5 proc. W ujęciu kwartalnym najbardziej podrożały mieszkaniaśredniej (+1,77 proc. q/q) i małej wielkości (+1,73 proc.). Natomiast ceny dużych lokali wzrosły o 0,84 proc. q/q.