INNPoland_avatar

Na kawkę do ojca Tadeusza, w Toruniu działa nietypowa kawiarnia. Ceny? Mogą zdziwić [ZDJĘCIA]

Paweł Orlikowski

14 maja 2023, 10:17 · 3 minuty czytania
Ojciec Tadeusz Rydzyk i jego fundacja Lux Veritatis posiada medialne imperium, ale też uczelnię czy kościół. To jednak nie wszystko. Dla pielgrzymów działa również kawiarnia. Ceny? Wzrosły przez inflację, ale mogą zadziwić.


Na kawkę do ojca Tadeusza, w Toruniu działa nietypowa kawiarnia. Ceny? Mogą zdziwić [ZDJĘCIA]

Paweł Orlikowski
14 maja 2023, 10:17 • 1 minuta czytania
Ojciec Tadeusz Rydzyk i jego fundacja Lux Veritatis posiada medialne imperium, ale też uczelnię czy kościół. To jednak nie wszystko. Dla pielgrzymów działa również kawiarnia. Ceny? Wzrosły przez inflację, ale mogą zadziwić.
Kawiarnia o. Tadeusza Rydzyka i jego fundacji w Toruniu. Ile kosztuje kawa? Fot. Piotr Lampkowski/SE/East News/Jacek Dominski/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ojciec Tadeusz Rydzyk prowadzi wiele działalności, jedną z nich jest fundacja Lux Veritatis. Na terenie prowadzonym przez fundację znajduje się m.in. kampus Akademii Kultury Społecznej i Medialnej oraz kościół św. Jana Pawła II.


Nie zabrakło też miejsca wytchnienia dla strudzonych pielgrzymów – to kawiarnia, w której serwowana jest nie tylko kawa, ale i herbata, a do tego coś słodkiego – ciastka i lody. Ceny? Jak na tak wysoką inflację utrzymują się w ryzach.

"W samym sąsiedztwie lokalu gastronomicznego trudno znaleźć bezpłatny parking. Miejsca postojowe są, ale przeznaczone głównie dla zorganizowanych pielgrzymów i płatne. Na zewnątrz miejsce to nie różni się od innych, podobnych kawiarni" – opisuje Marcin Lewicki z o2.pl, który wybrał się na miejsce.

"Wchodzimy do środka. Wystrój nie pozostawia wątpliwości, w jakim miejscu się znaleźliśmy. W lokalu widać wyraźne nawiązanie do Kościoła katolickiego. Na ścianie wisi duży krzyż i obraz Maryi" – dodaje reporter.

W kawiarni jest też telewizor, a że Lux Veritatis ma własne media – Radio Maryja i TV Trwam, to w telewizorze dostępny jest wiadomy kanał. Można zobaczyć m.in. wypowiedzi abpa Marka Jędraszewskiego czy filmy o Janie Pawle II.

"Subiektywnie trzeba też dodać, że lody są naturalne, mają dobrą konsystencję i na pewno będą świetnym przysmakiem na popołudniowy deser. Kawa z ekspresu z kolei nie odtrąca, ma przyjemny aromat i pełny smak" – podkreśla dziennikarz portalu o2.pl.

Kawa z ekspresu kosztuje 8 zł, gałka lodów – 5 zł. Do tego dla głodnych pielgrzymów są dostępne gorące posiłki.

Za zupę pomidorową trzeba zapłacić 10 zł, fasolka po bretońsku kosztuje 12 zł, a kotlet drobiowy zapiekany z serem, warzywami, ziemniakami i surówką – 24 zł.

Dziennikarz porównał ceny do tych, sprzed trzech lat. Podwyżki to sprawa oczywista, żyjemy w dobie szalonej inflacji, jednak u o. Rydzyka akurat w kawiarni podwyżki nie przytłaczają – kawa w 2020 roku kosztowała 6 zł, a gałka lodów – 4 zł.

Prezenty na komunię od o. Rydzyka

Jak wcześniej pisaliśmy w INNPoland, w fundacji ojca Tadeusza Rydzyka można zaopatrzyć się także w prezenty na I Komunię Świętą.

Postanowiliśmy sprawdzić, co znalazło się w sklepie internetowym stowarzyszenia. Na stronie dostępna jest sekcja "pomysł na prezent". Fundacja Lux Veritatis przygotowała specjalną ofertę. Do wyboru są m.in. różańce, biblie i gry.

Co tam znaleźliśmy? Nie tylko książki o tematyce religijnie. Choć dobór produktów nie jest zaskoczeniem, to niektóre ceny są naprawdę wysokie.

Fundacja proponuje szeroki wybór różańców. Ceny wahają się w przedziale 19,90–49,90 zł. Najwięcej zapłacimy za różaniec kolorowy z serc Medjugorie. Do wyboru jest pięć kolorów.

Jednak w innej sekcji – "dewocjonalia" można znaleźć nawet droższe pozycje. Najwięcej kosztuje różaniec św. Rity ze szkła weneckiego (89,90 zł).

Do tego można dokupić drewniane etui na różaniec. Kosztuje 49,90 zł. Zatem za komplet różaniec wraz z etui zapłacimy prawie 100 zł, a w niektórych sytuacjach samo etui będzie kilkukrotnie droższe niż sam, zwykły różaniec. Do tego trzeba doliczyć 12,50 zł za przesyłkę, ponieważ w sklepie Rydzyka darmowa dostawa obowiązuje dopiero przy zamówieniu za ponad 250 zł.

W ofercie są także pisma święte. Ich ceny kształtują się w przedziale 55-130 zł. Poza tym można kupić inne książki np. "Nasz papież. Karol Wojtyła – komiks" za 59 zł.

Rydzyk proponuje także gry – zarówno planszowe, jak i na PC. W sklepie jest także duży wybór magnesów ze świętymi i bransoletek FIMO.

Czytaj także: https://innpoland.pl/193055,ile-kosztuja-prezenty-komunijne-fundacja-rydzyka-przygotowala-oferte