Rząd PiS w związku z kryzysem energetycznym wprowadził ustawę zamrażającą ceny prądu dla gospodarstw domowych. Standardowy limit to 2000 kWh – i przy tym nie trzeba składać żadnego wniosku.
Jednak w przypadku dużych rodzin, ale też gospodarstw, w których zamieszkują osoby z niepełnosprawnościami oraz rolników, złożenie wniosku jest konieczne.
W przypadku osób posiadających Kartę Dużej Rodziny – należy jej kopię dostarczyć wraz z oświadczeniem. Rolnicy mają obowiązek dołączenia do wniosku kopii decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 r. W obu przypadkach limit zostanie zwiększony do 3000 kWh.
Dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami, wyższy limit to 2600 kWh. Uprawnieni są zarówno odbiorcy z orzeczeniem o niepełnosprawności, jak i odbiorcy zamieszkujący wspólnie z osobą z takim orzeczeniem (również, jeśli jest niepełnoletnia).
Czytaj także: https://innpoland.pl/194123,dla-nich-500-nie-zostanie-zwaloryzowane-rzad-zapomnial-o-tej-grupieJak przypomina "Fakt", konieczność złożenia oświadczeń dotyczy także osób posiadających działki w rodzinnym ogrodzie działkowym (mają zamrożone ceny do limitu 250 kWh). A także ci, którzy budują jednorodzinny budynek mieszkalny – tu zamrożenie jest również do limitu zużycia 2000 kWh.
Czas jest tylko do końca czerwca 2023 r. Wniosek należy złożyć u swojego sprzedawcy energii. Bez wniosku – opłaty za prąd mogą być nawet dwukrotnie wyższe.
Maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2023 r. po przekroczeniu określonych limitów wyniesie 693 zł/MWh (cena netto bez akcyzy).
Reasumując, wyżej wymienieni mają obowiązek złożenia oświadczeń u sprzedawców energii, by zamrozić ceny prądu do wyższych limitów (lub wskazanych). W przypadku pozostałych gospodarstw domowych nie trzeba składać żadnych dokumentów. Tarcza Solidarnościowa zakłada zamrożenie cen prądu dla każego do poziomu 2000 kWh.
Oświadczenia można składać osobiście lub pocztowo (w formie papierowej), ale też w bardziej przystępnej formie, czyli przez ePUAP (online) z wykorzystaniem profilu zaufanego.
Odbiorcy uprawnieni do wyższych limitów, którzy nie złożą odpowiedniego oświadczenia do końca czerwca br., będą musieli płacić zgodnie z podstawowym limitem do 2000 kWh. A to stawki powyżej limitów mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż w 2022 r.