Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed spożywaniem jednej z przekąsek. Ze sklepów wycofywane są partie wafli. Podczas ich produkcji stosowano kukurydzę, w której stwierdzono niedozwoloną obecność środka ochrony roślin – chlorpiryfosu.
Pestycyd, którego ślady wykryto w kukurydzy, może mieć toksyczny wpływ na procesy rozwojowe ludzkiego płodu.
Wafle wprowadza na rynek firma Good Food Products Sp. z o.o., ul. Szumin 15, 62-080 Tarnowo Podgórne. Europejski Urząd ds. bezpieczeństwa żywności zaliczył chlorpiryfos do kat. 1B, w swojej kwalifikacji, czyli mogącej mieć toksyczny wpływ na procesy rozwojowe ludzkiego płodu.
Spółka Good Food Product Sp. z o. o. rozpoczęła proces wycofywania wyżej wskazanych partii produktów. Poinformowano odbiorców o zaistniałej sytuacji i konieczności wycofania ww. partii wafli. Robi to już Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci Biedronka i Hebe. Sieć poinformowała klientów o możliwości zwrotu towarów.
Na początku kwietnia br. w INNPoland publikowaliśmy też ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Ten wycofał partię leku Vectibix na terenie całego kraju.
Wykryto wadę jakościową, która może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów. To preparat stosowany w leczeniu raka jelita grubego.
"Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wycofuje z obrotu produkt leczniczy Vectibix (Panitumumab)" – podano w komunikacie.
Ze wszystkich aptek zniknęła jedna partia tego preparatu o pojemności 20 mg/ml w formie koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji.
Na opakowaniu wycofywanego produktu widnieje numer serii 1151414A oraz termin ważności 31.12.2024. Za ten lek odpowiada spółka Amgen Europe B.V. Holandia.
Okazuje się bowiem, że w tej partii wykryto wadę jakościową. W uzasadnieniu decyzji GIF wskazuje, że otrzymał informację o wykryciu na etapie wytwarzania wady jakościowej, która polega na "niedostatecznie mocnym zaciśnięciu aluminiowych kapsli na szyjkach fiolek z lekiem".
GIF tłumaczy, że w rezultacie ta partia leku straciła jałowość, co może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. W takiej sytuacji są bowiem narażeni na wystąpienie poważnych działań niepożądanych wywołanym zakażeniem przez drobnoustroje.
Vectibix jest wykorzystywany w leczeniu raka jelita grubego z przerzutami u pacjentów dorosłych z "dzikim typem" guza. To określenie guza bez mutacji genu RAS. Lek jest stosowany zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi preparatami przeciwnowotworowymi.
Ten produkt jest wydawany w aptekach na podstawie recepty zastrzeżonej. Nie jest refundowany.
Czytaj także: https://innpoland.pl/193046,ostrzezenie-gis-w-napoju-sa-kawalki-plastiku-jest-wycofywany-ze-sklepow