Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje jedną partię leku Vectibix na terenie całego kraju. Wykryto w niej wadę jakościową, która może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów To preparat stosowany w leczeniu raka jelita grubego.
Reklama.
Reklama.
Lek na raka zniknie ze wszystkich aptek. Ta partia może szkodzić zdrowiu
"Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wycofuje z obrotu produkt leczniczy
Vectibix (Panitumumab)" – czytamy w komunikacie, który instytucja opublikowała na oficjalnym profilu na Twitterze.
Ze wszystkich aptek zniknie jedna partia tego preparatu o pojemności 20 mg/ml w formie koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji. Na opakowaniu wycofywanego produktu widnieje numer serii1151414A oraz termin ważności 31.12.2024. Za ten lek odpowiada spółka Amgen Europe B.V. Holandia.
Okazuje się bowiem, że w tej partii wykryto wadę jakościową. W uzasadnieniu decyzji GIF wskazuje, że otrzymał informację o wykryciu na etapie wytwarzania wady jakościowej, która polega na "niedostatecznie mocnym zaciśnięciu aluminiowych kapsli na szyjkach fiolek z lekiem".
GIF tłumaczy, że w rezultacie ta partia leku straciła jałowość, co może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. W takiej sytuacji są bowiem narażeni na wystąpienie poważnych działań niepożądanych wywołanym zakażeniem przez drobnoustroje.
Vectibix jest wykorzystywany w leczeniu raka jelita grubego z przerzutami u pacjentów dorosłych z "dzikim typem" guza. To określenie guza bez mutacji genu RAS. Lek jest stosowany zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi preparatami przeciwnowotworowymi.
Ten produkt jest wydawany waptekach na podstawie recepty zastrzeżonej. Nie jest refundowany.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Więcej seniorów załapie się na darmowe leki?
Tymczasem z ustaleń "Super Expressu" wynika, żerządplanuje zmienić zasady programu Leki 75 Plus. Nieoficjalne informacje wskazują, że próg wiekowy ma zostać obniżony z 75 do 70. roku życia. Nowe zasady miałyby obowiązywać od przyszłego roku.
Jeśli te doniesienia się potwierdzą, to dostęp do darmowych leków zyskają młodsi seniorzy. Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, przyznał w rozmowie z dziennikiem, że "byłoby to bardzo pomocne", ponieważ program Leki 75 plus pozwala na bezpłatny dostęp do ponad 2 tys. preparatów, które sa wykorzystywanie w leczeniu podstawowych chorób np. cukrzycy czy nadciśnienia. Z jego wyliczeń wynika, że dzięki temu beneficjenci programu mogą zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Obecnie po darmowe leki mają prawo zgłaszać się osoby po ukończeniu 75. roku życia, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne. Do tego niezbędna jest recepta z literą S w sekcji "kod uprawnień dodatkowych". Taką receptę wystawiają lekarze i pielęgniarki, którzy pracują w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), przychodniach specjalistycznych i szpitalach.
Lista preparatów objętych programem Leki 75 Plus jest udostępniania przez Ministerstwo Zdrowia (MZ). Szacunki wskazują, że bierze w nim udział 1,2 osób w skali miesiąca.