INNPoland_avatar

Więcej osób załapie się na darmowe leki. Rząd chce zmienić zasady programu

Maria Glinka

05 kwietnia 2023, 09:05 · 2 minuty czytania
Rząd chce wesprzeć finansowo młodszych seniorów. Z nieoficjalnych ustaleń "Super Expressu" wynika, że chce obniżyć próg wiekowy w programie Leki 75 plus do 70. roku życia. Ekspert ocenił, że byłaby to "wielka ulga dla seniorów".


Więcej osób załapie się na darmowe leki. Rząd chce zmienić zasady programu

Maria Glinka
05 kwietnia 2023, 09:05 • 1 minuta czytania
Rząd chce wesprzeć finansowo młodszych seniorów. Z nieoficjalnych ustaleń "Super Expressu" wynika, że chce obniżyć próg wiekowy w programie Leki 75 plus do 70. roku życia. Ekspert ocenił, że byłaby to "wielka ulga dla seniorów".
Darmowe leki dla młodszych seniorów. Fot. Mateusz Jagielski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Więcej osób załapie się na darmowe leki?

Program Leki 75 plus zapewnia darmowy dostęp do ponad 2 tys. leków tym osobom, które ukończyły 75 lat. Jednak z nieoficjalnych ustaleń "Super Expressu" wynika, że rząd planuje wprowadzić duże zmiany w tym mechanizmie.


Bezpłatne preparaty miałyby przysługiwać osobom powyżej 70. roku życia. Dziennik donosi, że nowy próg wiekowy zacząłby obowiązywać od przyszłego roku.

W rządzie mają toczyć się także rozmowy nad zejściem do poziomu 65 lat. Jednak "Super Express" podaje, że wariant pośredni z progiem 70 lat jest bardziej realny z uwagi na koszty. Informacje o planowanej obniżce limitu wiekowego w programie Leki 75 plus dziennik potwierdził w kilku źródłach.

Darmowe leki to oszczędność rzędu nawet kilkuset złotych

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, wskazał w rozmowie z "Super Expressem", że dzięki programowi Leki 75 plus seniorzy mogą zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

W jego ocenie obniżenie granicy wieku "byłoby bardzo pomocne". Przypomniał bowiem, że program Leki 75 plus pozwalają na darmowy dostęp do preparatów, którymi leczy się podstawowe choroby takie jak np. cukrzyca czy nadciśnienie.

Jak działa program Leki 75 plus?

Z rządowego programu Leki 75 plus mogą korzystać osoby, które ukończyły 75 lat i posiadają ubezpieczenie zdrowotne. Na podstawie recepty z literą S w sekcji "kod uprawnień dodatkowych" mogą otrzymać leki za darmo.

Taką receptę mogą wystawić lekarz lub pielęgniarka (zarówno podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), jak i przychodni specjalistycznej, a także szpitalni). Program nie obejmuje leków na receptę, które nie są refundowane, kosmetyków, suplementów diety, a także leków refundowanych (przepisywanych poza wskazaniami refundacji) oraz leków bez recepty (tzw. leki OTC).

Oficjalną listę w pełni refundowanych leków udostępnia Ministerstwo Zdrowia. W wykazie figuruje 2057 preparatów. Z oficjalnych danych wynika, że z programu korzysta 1,2 mln osób miesięcznie.

Polskich emerytów nie stać na leki

O tym, w jak trudnej sytuacji znaleźli się emeryci, świadczy badanie zlecone przez Koalicję "Na pomoc niesamodzielnym" na jesieni zeszłego roku. Z ankiety wynika, że ponad 80 proc. seniorów nie wykupiło leków w ostatnich miesiącach.

Ich sytuację poprawia nieco program Leki 75 plus, ale emeryci to nie tylko osoby powyżej 75. roku życia. W Polsce mężczyźni mogą przechodzić na emeryturę po ukończeniu 65. roku życia, a kobiety - 60. roku życia.

Ekonomiści nie mają wątpliwości, że to właśnie osoby najbiedniejsze najmocniej odczuwają szalejącą inflację. Z najnowszego tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w marcu 2023 r. ceny wzrosły o 16,2 proc. rdr. i o 1,1 proc. mdm.

Czytaj także: https://innpoland.pl/190004,nowa-loteria-ministerstwa-zdrowia-ma-zachecic-do-profilaktyki-40-plus