"Firma Refresco Sp. z o.o. poinformowała Główny Inspektorat Sanitarny o prewencyjnym, dobrowolnym wycofaniu z obrotu i od konsumentów wskazanych poniżej partii napojów, ze względu na ryzyko przedostania się do produktu drobnych fragmentów plastiku" – czytamy w oficjalnym komunikacie GIS.
W wydanym ostrzeżeniu podano też konkretne partie produktów wycofywanych ze sklepów. Wycofaniu z rynku polskiego podlegają:
Masz taką Oranginę? Dostaniesz zwrot pieniędzy
GIS informuje również o podjętych działaniach, zarówno przez przedsiębiorców, jak i organy urzędowej kontroli.
Dystrybutor Oranginy w Polsce, we współpracy z producentem, prowadzą proces dobrowolnego wycofania określonych powyżej partii produktu z obrotu i od konsumentów w Polsce. Co więcej, napoje ze wskazanej partii można zwrócić w sklepie i odzyskać pieniądze – bez konieczności okazania paragonu.
Na swojej stronie internetowej dystrybutor zamieścił informację dla konsumentów o szczegółach wycofania:
Orangina Schweppes Polska sp. z o.o.
dystrybutor Oranginy w Polsce
Z kolei Lidl – niezwłocznie po otrzymaniu informacji o niezgodności od firmy Refresco –rozpoczął procedurę wycofania jednej partii produktu Freeway Orange. Wycofaniem objęte są wyłącznie produkty z wyżej wymienionych partii.
Do tego, jak czytam w komunikacie, urzędnicy we współpracy z dystrybutorami prowadzą postępowanie wyjaśniające w tej sprawie i monitorują proces wycofywania.
GIS wydał też zalecenie dla konsumentów, by nie spożywać produktów z partii wskazanych w komunikacie.
Lek na raka wycofany ze sprzedaży
Na początku kwietnia br. w INNPoland publikowaliśmy też ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Ten wycofał partię leku Vectibix na terenie całego kraju.
Wykryto wadę jakościową, która może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów. To preparat stosowany w leczeniu raka jelita grubego.
Zobacz także
"Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wycofuje z obrotu produkt leczniczy Vectibix (Panitumumab)" – podano w komunikacie.
Ze wszystkich aptek zniknęła jedna partia tego preparatu o pojemności 20 mg/ml w formie koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji.
Na opakowaniu wycofywanego produktu widnieje numer serii 1151414A oraz termin ważności 31.12.2024. Za ten lek odpowiada spółka Amgen Europe B.V. Holandia.
Okazuje się bowiem, że w tej partii wykryto wadę jakościową. W uzasadnieniu decyzji GIF wskazuje, że otrzymał informację o wykryciu na etapie wytwarzania wady jakościowej, która polega na "niedostatecznie mocnym zaciśnięciu aluminiowych kapsli na szyjkach fiolek z lekiem".
GIF tłumaczy, że w rezultacie ta partia leku straciła jałowość, co może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. W takiej sytuacji są bowiem narażeni na wystąpienie poważnych działań niepożądanych wywołanym zakażeniem przez drobnoustroje.
Zobacz także
Vectibix jest wykorzystywany w leczeniu raka jelita grubego z przerzutami u pacjentów dorosłych z "dzikim typem" guza. To określenie guza bez mutacji genu RAS. Lek jest stosowany zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi preparatami przeciwnowotworowymi.
Ten produkt jest wydawany w aptekach na podstawie recepty zastrzeżonej. Nie jest refundowany.