INNPoland_avatar

Przełom w płaceniu telefonem. Idzie duża zmiana w transakcjach bezgotówkowych

Sebastian Luc-Lepianka

27 czerwca 2023, 16:26 · 3 minuty czytania
NFC Forum, organizacja nadzorująca standardy komunikacji bliskiego zasięgu, zapowiada rewolucję w technologii płatności bezgotówkowej. Proponowane zmiany mają wejść w życie w 2028 roku.


Przełom w płaceniu telefonem. Idzie duża zmiana w transakcjach bezgotówkowych

Sebastian Luc-Lepianka
27 czerwca 2023, 16:26 • 1 minuta czytania
NFC Forum, organizacja nadzorująca standardy komunikacji bliskiego zasięgu, zapowiada rewolucję w technologii płatności bezgotówkowej. Proponowane zmiany mają wejść w życie w 2028 roku.
Transakcje telefonem będą nawet na zasięg 3 centymetrów. Fot. East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Miliony z nas korzystają z udogodnień tej technologii, tak, że wydaje się ona czymś zupełnie normalnym, a jednak z roku na rok widzimy jej kolejne ulepszenia. Mowa o płatności bezgotówkowej, z użyciem karty, ale i smartfona czy smartwatcha. Kolejna ewolucja ma nastąpić w najbliższych latach i zmienić standardy komunikacji bliskiego zasięgu.


Zmiany proponowane przez NFC Forum

Wśród propozycji przedstawionych przez organizację widać, że zapowiadają nam się wygodniejsze zakupy. Podstawowa to zwiększenie zasięgu działania płatności bezgotówkowych z 5 mm do… 3 centymetrów. Ponadto z pomocą jednego dotknięcia, z pomocą naszych urządzeń wykonamy kilka funkcji naraz. Wzrośnie też przepustowość ładowania za pośrednictwem bliskiego zasięgu, z 1 W do 3 W.

Pojawi się też coś dla sprzedawców. W standard smartfonów wyposażonych w NFC ma wejść funkcja SoftPOS, która pozwoli nam zastąpić mobilką terminale płatnicze. Dzięki temu płacenie zbliżeniowe może się jeszcze bardziej upowszechnić.

Zapowiedziano też zmiany wpisujące się w ekologiczną politykę zrównoważonego rozwoju, upowszechniającą się w branży technologicznej - za pomocą NFC udostępniane będą informacje, które pozwolą na lepszy recykling elektronicznych urządzeń.

Kiedy nowe rozwiązania wejdą w życie?

Plan wprowadzenia nowego standardu wskazuje rok 2028, jeśli nic nie ulegnie do tego czasu zmianie.

Zmiany były konsultowane przez NFC Forum z dużymi technologicznymi korporacjami jak Apple, Google, Huawei, Qualcomm i Sony.

Co to jest technologia NFC?

Dosłownie to komunikacja pola bliskiego (z ang. NFC to near field communication), czyli rodzaj identyfikacji za pomocą fal radiowych. Telefony z funkcją NFC na chwilę obecną działają w trzech trybach: jako czytniki kart, emulatory kart, albo przez sieć peer-to-peer (dosł. równy z równym), co służy m.in. do wymiany plików między urządzeniami w czasie rzeczywistym.

Przy transakcjach bezgotówkowych wymagany jest praktycznie kontakt z czytnikiem, ale technologia już pozwala na komunikację w zasięgu nawet 20 centymetrów. Dla porównania, w Bluetooth zasięg wynosi około 100 metrów. 

Co zrobić ze starymi kartami płatniczymi?

Kiedy wyręczać nas będą smartfony i smartwatche w sposób, w który nie dogoni ich stara karta płatnicza - co dalej z nią zrobić? Czemu nie recyklingować. Mastercard eksperymentuje z urządzeniami do takiego celu i planuje wprowadzić w przyszłości karty stworzone z ponownie przetworzonego surowca.

Czytaj także: https://innpoland.pl/195380,mastercard-wprowadza-recykling-kart-platniczych-wspolpracuje-z-hsbc

 Amerykańska firma Mastercard rozpoczyna swój proces puszczania w obieg ekologicznych kart płatniczych. Korporacja rozpoczyna współpracę z ośmioma brytyjskimi oddziałami banku HSBC. W przyszłości współpraca rozszerzy się na inne banki. W oświadczeniu Ajay Bhalla, prezydent działu technologii cyfrowej Mastercard, wspomina, że na świecie jest 28 miliardów kart w obiegu i tworzy to ilość odpadów, którą należy zmienić.  Współpraca z HSBC polega na ustawieniu specjalnych niszczarek w wybranych oddziałach banku, która pozwala klientom w bezpieczny sposób zmielić przedawnione lub niechciane karty płatnicze. Co ważne, bank otwarty jest na to, by klienci pozbywali się w ten sposób kart nie tylko od nich. Strzępy materiału z kart trafiają potem do ponownego przetworzenia.