INNPoland_avatar

Przedwyborczy prezent dla samozatrudnionych. Niższe opłaty zostaną z nami na dłużej

Paweł Orlikowski

01 sierpnia 2023, 14:11 · 3 minuty czytania
Przedsiębiorcy, w tym głównie samozatrudnieni o rok dłużej mogą korzystać z ulgi Mały ZUS Plus, czyli niższych składek. Kto się załapie i co trzeba zrobić? Liczy się limit przychodów.


Przedwyborczy prezent dla samozatrudnionych. Niższe opłaty zostaną z nami na dłużej

Paweł Orlikowski
01 sierpnia 2023, 14:11 • 1 minuta czytania
Przedsiębiorcy, w tym głównie samozatrudnieni o rok dłużej mogą korzystać z ulgi Mały ZUS Plus, czyli niższych składek. Kto się załapie i co trzeba zrobić? Liczy się limit przychodów.
Mały ZUS Plus wydłużony. Ustawa weszła w życie. Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ci przedsiębiorcy i samozatrudnieni na jednoosobowej działalności gospodarczej, którzy teraz korzystają z ulgi Mały ZUS Plus – będą mogli korzystać z niej o rok dłużej, czyli nie przez 3, lecz przez 4 lata.


W lipcu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę opracowaną przez rząd i ZUS. Dzięki temu już 1 sierpnia ta weszła w życie, a prowadzący firmy mogą wydłużać ulgę. Co trzeba zrobić i kto dokładnie zostanie nią objęty?

Mały ZUS Plus na 4 lata. Dla kogo?

"Przedsiębiorcy, którzy obecnie, tj. w 2023 r., korzystają z ulgi Małego ZUS Plus, od dziś mają możliwość przedłużenia jej o kolejnych 12 miesięcy" – informuje MRiT. W sumie będą mogli opłacać niższe składki przez 4 lata.

– Kontynuujemy działania osłonowe dla polskiej gospodarki. Kluczowe jest wsparcie najmniejszych przedsiębiorców, którzy stanowią jej trzon. Liczę, że przedłużenie o rok Małego ZUS-u Plus pomoże im prowadzić biznes, ale także rozwinąć biznesowe skrzydła – powiedział minister Waldemar Buda.

Mały ZUS Plus to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców, która obowiązuje od 2020 r.

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy przez maksymalnie 48 miesięcy (od 1 sierpnia 2023 roku) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia firmy, o ile m.in.:

  • roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120 tys. zł,
  • w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni.

"To rozwiązanie dobrowolne i jednorazowe skierowane do najmniejszych przedsiębiorców, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z MZ+ i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł" – podkreśla resort rozwoju.

Jak dodano w komunikacie, z rozwiązania skorzystają też przedsiębiorcy, którzy w 2023 r. zakończyli korzystanie z ulgi Mały ZUS Plus ponieważ minęło już 36 miesięcy, (3 lata), np. w styczniu tego roku.

Stanie się tak jednak, jeśli spełniają warunki ustawowe. Mogą zgłosić się do ZUS do 31 grudnia 2023 r., a już od kolejnego miesiąca ponownie będą mogli opłacać niższe składki.

Przedsiębiorcy, którzy zakończyli opłacanie niższych składek w 2022 r., nie będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania.

Zasady skorzystania z dodatkowego MZ+

By móc skorzystać z dodatkowej ulgi, podstawa wymiaru składek na Mały ZUS Plus nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Nie może być też niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Co ważne, nie trzeba obecnie dopełniać dodatkowych formalności. Natomiast w kolejnych latach korzystania z ulgi konieczna jest weryfikacja, czy nadal spełnia się warunki przewidziane w przepisach (przede wszystkim wysokość przychodu za rok ubiegły) i ustalenie dochodu z roku poprzedniego, aby obliczyć podstawę wymiaru składek.

Według danych MRiT z grudnia 2022 roku, z ulgi Mały ZUS Plus korzystało 235,7 tys. osób. Resort szacuje, że z dodatkowego "MZ+" w 2023 r.  skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. 142,3 tys., a w 2025 r. 104,9 tys.