Zanieczyszczone leki przeciwbólowe
W piątek Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) poinformował, że otrzymał informację z systemu Rapid Alert od Hessisches Landesamt für Gesundheit und Pflege (Heski Krajowy Urząd ds. Zdrowia i Opieki). Jak się okazało, w serii produktów leczniczych, za które odpowiada niemiecka firma B. Braun, wykryto "krzyżowe zanieczyszczenie".
Zobacz także
W decyzji GIF tłumaczy, że w preparatach pojawiły się "śladowe ilości midazolamu". Dokładnie taka sama informacja dotarła do GIF bezpośrednio od spółki.
Midazolam jest wykorzystywany do znieczulenia i leczenia napadów padaczkowych. Niektórzy stosują go również w przypadku problemów ze snem i nadpobudliwości.
GIF wycofuje 35 leków
Chociaż ryzyko jest niskie, nie można wykluczyć reakcji alergicznych na midazolam - czytamy w komunikacie GIF. W związku z tym wycofano łącznie 35 preparatów leczniczych.
Na liście figurują:
Wadliwe leki dla dzieci i do leczenia raka
To niepierwszy raz, kiedy wykryto wady w popularnych lekach. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, pod koniec maja GIF wycofał kilkanaście partii preparatu APAP Forte dla dzieci. Wszystko z powodu nieprawidłowego wyglądu zawiesiny.
Zobacz także
Z kolei na początku kwietnia w INNPoland.pl informowaliśmy, że poważną wadę jakościową wykryto również w leku Vectibex. To preparat stosowany w leczeniu raka jelita grubego. Wada polegała na "niedostatecznie mocnym zaciśnięciu aluminiowych kapsli na szyjkach fiolek z lekiem", a GIF tłumaczył, że przez to lek stracił jałowość.