INNPoland_avatar

Nie wiesz, czy jesteś w rejestrze wyborców? Sprawdzisz to na telefonie

Adam Bysiek

28 września 2023, 15:58 · 3 minuty czytania
Jeśli jeszcze nie wiesz, jak sprawdzić, czy jesteś ujęty w Centralnym Rejestrze wyborców lub nie wiesz, gdzie i w jakim okręgu masz prawo zagłosować, to teraz sprawdzisz to w aplikacji mObywatel. Nowa funkcja zostanie uruchomiona już 1 października.


Nie wiesz, czy jesteś w rejestrze wyborców? Sprawdzisz to na telefonie

Adam Bysiek
28 września 2023, 15:58 • 1 minuta czytania
Jeśli jeszcze nie wiesz, jak sprawdzić, czy jesteś ujęty w Centralnym Rejestrze wyborców lub nie wiesz, gdzie i w jakim okręgu masz prawo zagłosować, to teraz sprawdzisz to w aplikacji mObywatel. Nowa funkcja zostanie uruchomiona już 1 października.
Nowa funkcja w mObywatel pozwoli sprawdzić gdzie możesz zagłosować w wyborach 2023 Andrzej Hulimka/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Według danych resortu cyfryzacji, z aplikacji mObywatel korzysta już 10 milionów Polaków. Już od najbliższej niedzieli pojawi się w niej nowa funkcja, dzięki której od ręki sprawdzicie, czy jesteście wpisani do Centralnego Rejestru Wyborców.


Sprawdź, gdzie możesz głosować — w mObywatel

Rządowa aplikacja już w najbliższą niedzielę zyska nową funkcję. Dziej sprawdzenie okręgu wyborczego, do którego należymy, stanie się intuicyjne i proste. Od 1 października 2023 roku pojawi się w niej nowe okienko "sprawdź obwód wyborczy". Zobaczą je zweryfikowani i zalogowani użytkownicy. Aby przejść poprawnie proces rejestracji, należy posiadać profil zaufany lub e-dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Czytaj także: https://innpoland.pl/198595,jak-sprawdzic-gdzie-jestem-w-rejestrze-wyborcow

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że może głosować w miejscu, gdzie mieszka najdłużej, gdy przepisy są jednoznaczne i pozwalają na oddanie głosu we właściwej komisji obwodowej dla aktualnego miejsca zameldowania. Po aktualizacji aplikacji zweryfikujemy informacje o miejscu głosowania od ręki.

O tym jak złożyć wniosek o możliwość głosowania w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania — pisaliśmy w INNPoland.

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel nie pozwoli zalogowanemu użytkownikowi przepisać się do innej obwodowej komisji wyborczej, ale za to wskaże dokładne miejsce, w którym możemy oddać swój głos. Aby dokonać zmiany naszych preferencji ws. miejsca głosowania, niezbędne będzie skorzystanie z rządowej strony obywatel.gov.pl

Jak wygląda nowa funkcja w aplikacji mObywatwel

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel znacząco ułatwi kompleksowe sprawdzenie najważniejszych informacji dotyczących głosowania w październikowych wyborach. Sami też sprawdziliśmy intuicyjność nowej funkcji i czy faktycznie działa tak dobrze, jak opisują ją deweloperzy mObywatela.

Rzeczywiście sprawdzenie danych jest łatwe i przystępne. Sam proces złożenia wniosku o możliwość głosowania poza miejscem zamieszkania nie zajmuje więcej niż 5 minut. Operacji można dokonać jednakowo korzystając z iPhone'a oraz urządzeń z systemem Android. Komunikaty wyświetlane na ekranie użytkownikowi są zrozumiałe i czytelne. Poniżej publikujemy kolejny screen, który przedstawia początkową fazę składania wniosku, przy pomocy aplikacji, o możliwość oddania głosu w innym miejscu, niż to właściwe dla adresu zameldowania.

Referendum podczas wyborów parlamentarnych 2023

Synchronicznie z wyborami parlamentarnymi 15 października 2023 roku przeprowadzone będzie referendum. Udział w nim nie jest obowiązkowy i można odmówić odebrania karty referendalnej, prosząc, aby pracownik komisji umieścił obok naszego nazwiska w spisie wyborczym odpowiednią adnotację o tym, że odmówiliśmy odbioru dokumentu.

W referendum Polacy odpowiedzą na następujące pytania:

- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Blok Zjednoczonej Prawicy, który jednocześnie jest pomysłodawcą drugiego głosowania, zachęca do udziału w referendum. Wszystkie partie polityczne, które tworzą blok "demokratycznej opozycji', bo tak nazywają swój nieoficjalny przedwyborczy sojusz, namawiają do niepobierania kart referendalnych. Apelują również, aby skontrolować, czy pracownik komisji odnotował taką decyzję w spisie wyborców.