Przed nami najważniejsze wybory od 1989 roku – tak przynajmniej twierdzą politycy wszystkich partii politycznych w Polsce. Wielu Polaków z racji na miejsce pracy, studia, a czasem wakacje 15 października 2023 roku – w dniu wyborów parlamentarnych, nie będzie w miejscu zamieszkania. Dla tych, którzy zastanawiają się jak sprawdzić, gdzie są w rejestrze wyborców, gdzie udać się po zaświadczenie i ile się na nie czeka — przygotowaliśmy kompendium wiedzy.
Reklama.
Reklama.
Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 15 października 2023 roku. Każda osoba pełnoletnia, która nie jest pozbawiona praw publicznych, może z łatwością wziąć udział w procesie wyboru nowego rządu i posłów do Sejmu. Zgodnie z przepisami prawa głos powinien być oddany we właściwej komisji wyborczej dla naszego miejsca stałego pobytu.
Jak sprawdzić, gdzie jestem w rejestrze wyborców?
Dostęp do internetu znacząco ułatwia sprawdzenie tego, do którego obwodu wyborczego zostaliśmy przypisani. W Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW) znajdują się dane obywateli którzy:
Aby dowiedzieć się, w którym rejestrze wyborców jesteście, należy spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim wybrać jeden z trzech sposobów logowania do systemów rządowych. Może być to aplikacja mObywatel, login z hasłem do profilu zaufanego lub e-dowód.
Czytaj także:
Sposób na mObywatela
Po dokonaniu wyboru sposobu logowania do swojego profilu w rządowym systemie CRW należy, przejść do witryny mObywatel.gov.pl i prawidłowo zalogować się uzupełniając swoje dane.
W kolejnym roku wystarczy najechać myszką na sekcję Twoje dane i tutaj wybrać Centralny Rejestr Wyborców klikając w to pole. Na tym etapie jednym kliknięciem złożysz zamówienie na swoje dane, które od razu dotrą do ciebie na Twoją skrzynkę e-PUAP.
Do kiedy można sprawdzić swoje dane w rejestrze wyborców?
Każdy wyborca posiadający prawa publiczne może z łatwością przez cały czas i zawsze sprawdzić, gdzie jest w rejestrze wyborców. Szczegółową instrukcję jak dokonać takiego sprawdzenia przez internet, zamieściliśmy powyżej.
Co się jednak stanie, jeśli nie mamy dostępu do internetu i chcemy sprawdzić w stacjonarnie w urzędzie czy i gdzie jesteśmy w rejestrze wyborców? Na szczęście bez względu na to czy korzystamy z sieci, czy jednak wybieramy tradycyjną formę sprawdzenia naszych danych – mamy taką możliwość.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Jak sprawdzić w urzędzie, gdzie jestem w rejestrze wyborców?
Ten sposób z pewnością będzie dla osób starszych, które preferują tradycyjne metody kontaktu w ważnych sprawach z urzędem. W tym przypadku udając się do najbliższej placówki, musimy zabrać se sobą dowód osobisty.
Na miejscu należy wypełnić wniosek o informację, w którym zostaniemy poproszeni o podanie takich informacji jak numer PESEL, imię i nazwisko. Oczywiście taki dokument możemy złożyć osobiście w urzędzie lub wysłać go pocztą do placówki, którą wybraliśmy ze względu na nasz adres zamieszkania.
Do kiedy złożyć wniosek o sprawdzenie, gdzie jestem w rejestrze wyborców ?
Zgodnie z informacjami podawanymi na stronach rządowych, wniosek o sprawdzenie, gdzie jestem w rejestrze wyborców, można złożyć z powodzeniem aż do 10 października 2023 roku. Czyli do ostatniego wtorku włącznie przed wyborami w tygodniu wyborczym.
Ile kosztuje sprawdzenie, gdzie jestem w rejestrze wyborców?
Sprawdzenie tego, gdzie jest się w rejestrze wyborców, zawsze jest bezpłatne i nie wymaga uiszczania żadnych opłat w związku ze złożeniem takiego zapytania.