Z tego artykułu dowiesz się jak, bezpiecznie wynająć mieszkanie. Publikujemy sprawdzony i kompletny wzór umowy najmu mieszkania wraz z omówieniem. Dowiedz się jak napisać umowę najmu mieszkania oraz jakie elementy taka umowa musi zawierać, aby w pełni zabezpieczała interesy i prawa najemcy i wynajmującego lokal mieszkalny.
Reklama.
Reklama.
Umowa najmu mieszkania - co musi zawierać?
Umowa najmu mieszkania musi zawierać podstawowe dane osobowe osoby wynajmującej lokal mieszkalny oraz osoby lub podmiotu, do której dane mieszkanie należy. Dodatkowo prawidłowo napisana umowa najmu mieszkania powinna szczegółowo opisywać lokal i to, co znajduje się w jego wnętrzu, czyli: sprzęt RTV i AGD, meble i przedmioty ruchome. W dokumencie powinien znaleźć się też opis, w jakim stanie jest lokal w dniu przekazania.
Dodatkowo przygotowując umowę najmu mieszkania, nie można zapomnieć o takich elementach jak:
dane osobowe obu stron – wynajmującego oraz najemcy,
dane dotyczące przedmiotu najmu,
wszelkie warunki umowy (czas trwania umowy, wysokość czynszu, terminy wpłat, szczegóły dotyczące wypowiedzenia itp.).
powierzchnię użytkową nieruchomości (zgodną z wpisem w Księdze Wieczystej), łączną dla wszystkich pomieszczeń tj. kuchnia, sypialnia, przedpokój, łazienka itd. –balkony, tarasy, piwnice i strychy i tym podobne pomieszczenia, zgodnie z ustawą, nie wliczają się w powierzchnię użytkową lokalu;
adres;
stan prawny nieruchomości;
wyposażenie lokalu.
Jeżeli wynajmowany lokal mieszkalny posiada przypisaną do niego komórkę lokatorską, piwnice lub miejsce parkingowe, umowa najmu mieszkania musi zawierać również dokładny opis tej dodatkowej przestrzeni.
Umowa najmu mieszkania - kompletny wzór do pobrania w PDF i doc za darmo
Poniżej publikujemy kompletny wzór umowy najmu mieszkania, gotowy do pobrania ze strony Rzeczypospolitej - od ręki, za darmo w formie pliku PDF i doc. Z łatwością wydrukujesz wzór umowy w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach i wypełnisz swoimi danymi oraz osoby, która chce wynająć mieszkanie należące do ciebie.
Baza wzorów pism i umów INN:Poland codziennie się rozbudowuje. Znajdziesz tu wzory wielu dokumentów wraz z omówieniem i szczegółowym wyjaśnieniem.
Czytaj także:
Umowa najmu mieszkania - ochrona wynajmującego i najemcy
Aby zabezpieczyć żywotne interesy wynajmującego mieszkanie i najemcy nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów. Wystarczy jedna wizyta we właściwym urzędzie skarbowym, gdzie w prosty sposób można zarejestrować umowę najmu lokalu mieszkalnego. Takiej rejestracji dokonuje się na piśmie, a cały proces jest bezpłatny i zwolniony z opodatkowania.
Częstą praktyką stosowaną celem zabezpieczenia obu stron umowy jest wymóg wykupienia przez najemcę obligatoryjnie ubezpieczenia od nieprzewidzianych wypadków i zdarzeń, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia przedmiotów znajdujących się wewnątrz lokalu mieszkalnego lub samego lokalu. Średnia cena takie rocznego ubezpieczenia wynosi około 50 złotych rocznie - to OC najemcy. Wówczas wszystkie szkody wynikłe podczas zajmowania lokalu pokrywane są przez ubezpieczyciela.