INNPoland_avatar

Co ma makaron i bielizna do informatyka? Ten słowniczek pomaga zrozumieć dział IT

Sebastian Luc-Lepianka

20 października 2023, 14:20 · 3 minuty czytania
IT należy do jednej z najbardziej wszędobylskich branż, z której usług korzystamy wszyscy. Znając już kilka słów, możemy uniknąć niepotrzebnego zakłopotania, gdy informatyk zacznie rzucać hermetycznym żargonem.


Co ma makaron i bielizna do informatyka? Ten słowniczek pomaga zrozumieć dział IT

Sebastian Luc-Lepianka
20 października 2023, 14:20 • 1 minuta czytania
IT należy do jednej z najbardziej wszędobylskich branż, z której usług korzystamy wszyscy. Znając już kilka słów, możemy uniknąć niepotrzebnego zakłopotania, gdy informatyk zacznie rzucać hermetycznym żargonem.
Jak zrozumieć informatyków? Fot. East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Komunikacja między różnymi branżami zawsze przypomina o wieży Babel. Każdy stosuje inny slang, skróty i określenia zrozumiałe tylko wewnętrznie. Branża IT dodatkowo stosuje liczne sformułowania pochodzące z języka angielskiego, a mające zupełnie inne znaczenie po polsku, jak… stringi. Z tym słowniczkiem nie będziecie już tacy zagubieni.


10 popularnych słów w branży IT

1.  wysiwyg - akronim od zdania “What you see is what you get” (pl. “To, co widzisz, jest tym, co dostajesz”) oznaczający, że to, co widzimy na bieżąco na naszym monitorze, jest odzwierciedleniem rzeczywistego wyglądu np. naszej strony www.

2. inty (od integer) -  liczba całkowita bez części dziesiętnej. Może być dodatnia, ujemna lub równa zero. Przykłady liczb całkowitych: -3, 0, 5, 100 itd.

3. buildowanie - kolejność aktualizacji oprogramowania, dzięki któremu potencjalny użytkownik jest w stanie rozróżnić jego konkretne wersje.

4. spaghetti/spaghetti code - termin określający skomplikowany, trudny do zrozumienia kod źródłowy programu.

5.  zrobić refactor/refactoring - nanoszenie poprawek do napisanego już kodu programu, w celu jego usprawnienia. Porządkowanie kodu ma zmniejszyć ryzyko powstawania błędów.

 6. commity - ostateczne zatwierdzenie tymczasowo dokonanych zmian w kodzie. W commicie oprócz informacji o zmianach są zapisywane jeszcze inne dane, takie jak: data, autor, opis (tzw. commit message).

7. branch - oddzielna wersja tej samej bazy kodu, dzięki rozgałęzieniom dwaj programiści mogą pracować nad oddzielnymi wersjami tej samej strony internetowej, bez przeszkadzania sobie nawzajem.

8. pociąć stronę/widok - edytowanie strony przez grafika, w celu prawidłowego ułożenia wyświetlanej treści na stronie internetowej

9. stringi - literał łańcuchowy, czyli po prostu ciąg znaków, musi kończyć się i zaczynać od znaku cudzysłowu.

10. dżejsony (od JSON) - Standardowy format tekstowy do reprezentowania danych strukturalnych oparty na składni obiektów JavaScript. Jest on powszechnie używany do przesyłania danych w aplikacjach internetowych.

Z badania, przeprowadzonego przez platformę Babbel wynika, że 63 proc. pracowników pokolenia Gen Z (18-24 lata) używa języka obcego w swoim miejscu zatrudnienia, podczas gdy w pokoleniu Baby boomers i X (45-65 lat) robi to tylko 36 proc. pracowników. 

Zestawienie słów wybrała platforma Babbel we współpracy z No Fluff Jobs, portalem z ogłoszeniami o pracę IT.

Angielski w IT

Trudno im się dziwić, że stosują tyle naleciałości, gdy jest to podstawowy język w środowisku informatycznym. W nim są przedstawiane różne prelekcje, a pewne szkoły, nawet umiejscowione w Polsce, domyślnie wykładają w języku The Beatles.

Czytaj także: https://innpoland.pl/199531,otwarcie-kampusu-42-warsaw-gdzie-uczyc-sie-it-w-polsce

Jednym z takich miejsc jest nowo otwarty kampus 42 Warsaw. To co jest zaskakujące (oprócz bezpłatnej nauki) to brak wymagań znajomości angielskiego wśród kandydatów.

Klaudiusz Jankowski, specjalista od IT i pedagog w placówce, zapewniał mnie, że barierę językową studenci będą pokonywać z czasem. Sam jest absolwentem i przyznał mi, że zaczynał z przeciętną znajomością języka angielskiego, który szlifował w czasie studiowania.