Termin ważności bezterminowego prawa jazdy powoli dobiega końca. Kierowcy, którzy jeszcze cieszą się z bezterminowych uprawnień do kierowania pojazdami, muszą wiedzieć, do kiedy można wymienić stare prawo jazdy na nowe.
Reklama.
Reklama.
To już definitywny koniec sielanki kierowców, którzy posiadają bezterminowe prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na nich obowiązek wymiany tego dokumentu na nowy. Obligatoryjnie wymiany muszą dokonać wszyscy kierowcy, których dokument został wydany jeszcze przed wprowadzeniem zmian w prawie ponad dekadę temu.
Bezterminowe prawo jazdy – obowiązek wymiany dokumentu
Obligatoryjny obowiązek wymiany bezterminowego prawa jazdy na nowe dotyczy kierowców, którzy nabyli swoje uprawnienia przed 18 marca 2013 roku. Do tego czasu dokumenty wydawane były bezterminowo, ale w wyniku licznych zmian w wyglądzie dokumentu i przepisach prawa, kierowcy zobowiązani są do wymiany prawa jazdy na nowe.
Niedotrzymanie terminu wskazanego przez urząd grozi utratą prawa do kierowania wszystkimi pojazdami silnikowymi.
Najistotniejszymi zmiany, które zaimplikowano do systemu, to inny wygląd dokumentu, edycja szaty graficznej oraz wprowadzenie prawa jazdy do aplikacji mObywatel. W wielu przypadkach zmianom uległy dane personalne kierowców, którym wydawano bezterminowe prawo jazdy do 18 marca 2023 roku.
Do kiedy można wymienić bezterminowe prawo jazdy?
Osoby, które posiadają bezterminowe prawo jazdy, mają na jego wymianę określony czas. Proces zamiany dokumentów, zgodnie z założeniami prawodawcy, rozpocznie się w 2028 roku. Docelowo ma potrwać aż 5 lat i zakończyć się w 2033 roku.
Dobrą informacją dla kierowców objętych obowiązkiem wymiany prawa jazdy jest to, że na tę czynność mają sporo czasu. Jest tak, gdyż zgodnie z prawem obojętne jest kiedy właściciel dokumentu zgłosi chęć jego wymiany. Ważne jest, aby zrobił to w ciągu 5 lat pomiędzy 2028, a 2033 rokiem.
Istotne jest, że im później posiadacz prawa jazdy zgłosi się do urzędu z wnioskiem wymianę dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi, tym później jego prawo jazdy będzie podlegało kolejnej wymianie. Nowe przepisy wskazują, że bezterminowe prawo jazdy, to już relikt przeszłości. Prawodawca przewidział, że obowiązek wymiany dokumentu będzie ciążył kierowcy dokładnie co 15 lat.
Czytaj także:
Ile kosztuje wymiana prawa jazdy
Wymiana prawa jazdy nie jest darmowa. Każdy kierowca składający wniosek w urzędzie o wymianę dokumentu będzie obciążony obligatoryjną opłatą w wysokości 100,50 zł. Największa część tej sumy, czyli 100 złotych, to opłata za wyrobienie nowego dokumentu. Z kolei 50 groszy stanowi opłatę ewidencyjną.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Jak pisaliśmy w INNPoland bezterminowe "prawko" też ma termin ważności. Sygnalizowaliśmy, że kiedyś prawo jazdy z ograniczeniem czasowym dostawały te osoby, które miały jakiś problem medyczny. W praktyce chodziło najczęściej o wadę wzroku. Po badaniach ich prawo jazdy było przedłużane. Wszystkie inne prawa jazdy wydawane były bezterminowo.
Potem przepisy się zmieniły. Od 19 stycznia 2013 r. każdy dokument upoważniający do prowadzenia pojazdów ma datę ważności. Kierowcy otrzymują dokumenty ważne 5, 10 lub 15 lat. Przy wymianie prawa jazdy trzeba udać się do lekarza, który wyda orzeczenie o naszym stanie zdrowia.