Światowy Dzień Makaronu wypada 25 października i nikt chyba nie wątpi, by swojskie kluski nie zasługiwały na wyróżnienie. Czy podniebienia Polaków są wierne włoskim pasta, czy całkiem oddaliśmy się kuchni azjatyckiej?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Dyskusje gatunkach makaronu powracają regularnie w moich rozmowach ze znajomymi. Mógłbym rozpisywać się o bogactwie ze słonecznych Włoch (od spaghetti po gnocchi), najlepszym ramen w Warszawie czy delikatnym makaronie ryżowym do wyśmienitych phở. Pyszne.pl zbadało, jakie makarony preferujemy w Polsce i jakim smakom jesteśmy najczęściej wierni, a oto 10 najpopularniejszych z nich.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Top 10 makaronów wśród Polaków
10. Lasagne – płaty makaronu lasagne to podstawowy składnik tradycyjnej włoskiej zapiekanki, na którą składają się warstwy makaronu oraz sosu mięsnego, beszamelu i sera.
9. Gnocchi – włoskie kluseczki ziemniaczane, miękkie i kształtem przypominające polskie kopytka, często podawane z różnymi sosami, takimi jak pesto, masło i szałwia lub sos pomidorowy.
8. Makaron sojowy – wbrew swojej nazwie wykonywany jest ze skrobi pozyskiwanej z fasoli mung, batatów lub ziemniaków, często używany w kuchni azjatyckiej.
7. Phở – cienki makaron ryżowy serwowany w aromatycznej zupie phở to popularne danie kuchni wietnamskiej.
6. Udon – japoński makaron o grubym, okrągłym przekroju, często podawany w gorących zupach, takich jak udon w bulionie dashi z warzywami i kawałkami mięsa.
5. Tagliatelle – płaskie i szerokie wstążki makaronu, tradycyjnie używane w kuchni włoskiej, które doskonale komponują się z gęstymi sosami, takimi jak sos grzybowy lub śmietanowy.
4. Penne – makaron kształtem przypominający krótkie, ścięte ukośnie rurki, podawany zarówno jako składnik sałatek, jak i dań głównych.
3. Ramen – japoński makaron często serwowany z bulionem na bazie mięsa lub warzyw, a także różnymi dodatkami, takimi jak boczek, jajka i algi nori.
2. Spaghetti – klasyczny włoski makaron o długich, cienkich nitkach, idealny do podawania z różnymi rodzajami sosów, takimi jak bolognese z mięsem i pomidorami lub carbonara z jajkami i boczkiem.
1. Ryżowy – makaron często wykorzystywany w daniach kuchni tajskiej, delikatny i bezglutenowy, idealny do potraw takich jak Pad Thai, gdzie jest podawany z warzywami, mięsem lub tofu i aromatycznym sosem.
Najczęściej zamawiane potrawy
Polacy bezsprzecznie kochają spaghetti - zarówno carbonarę, jak i bolognese, chociaż ten makaron wcale nie zajął pierwszego miejsca w zestawieniu. Na podium dań makaronowych najczęściej zamawianych poprzez serwis znalazł się również Pad Thai. Tuż za nim uplasowały się penne z kurczakiem oraz makaron ze szpinakiem. Z zestawienia widzimy, że nasze gusta żywieniowe dzielą się połowicznie na makarony włoskie i kluski pochodzące z różnych regionów Azji, z lekką przewagą Japonii.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Dane od Pyszne.pl pokazują, że dania z makaronem królują w województwie lubuskim. To region z największą liczą miłośników klusek na metr kwadratowy. Drugie miejsce zajmuję smakosze z województwa zachodniopomorskiego, a podium zamykają wspólnie dolnośląskie, podlaskie i wielkopolskie.
A makaron Polski?
Nawet poczciwa pasta stała się, przez chwilę, uczestnikiem kampanii wyborczej w 2023 roku. Wiceminister rolnictwa, Janusz Kowalski, postanowił bowiem walczyć z włoskim makaronem, argumentując, że polski produkt jest lepszy. A w ogóle, to bojkotując włoskie kluski, wspieramy krajowe rolnictwo.
W Polsce uprawa pszenic twardych istnieje, ale nie produkujemy ich tak dużo, jak Włosi. Przeciętny Polak zjada 5–6 kilo makaronu rocznie, Włoch spożywa 3–4 razy więcej. Nic dziwnego, że eksportują to, na czym się dobrze znają. My robimy inne makarony i też sprzedajemy je za granicę.
O tym, jak to z tym makaronem (a przy okazji - jak się go produkuje) w swoim felietonie wypowiada się Konrad Bagiński.
Czytaj także:
W Polsce uprawa pszenic twardych istnieje, ale nie produkujemy ich tak dużo, jak Włosi. Przeciętny Polak zjada 5–6 kilo makaronu rocznie, Włoch spożywa 3–4 razy więcej. Nic dziwnego, że eksportują to, na czym się dobrze znają. My robimy inne makarony i też sprzedajemy je za granicę.