Niespodzianka dla kierowców - ceny benzyny i diesla w końcu spadają. Po serii ciągłych podwyżek mamy w końcu zwrot akcji z korzyścią dla portfela. Zmotoryzowani mogą liczyć też na kolejne niespodzianki w przyszłości.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Październik i początek listopada stał pod znakiem rosnących cen paliwa i potrzeba było miesiąca, abyśmy zobaczyli obniżki cen paliw. Jak informuje serwis e-petrol.pl, kierowcy mogą odetchnąć z ulgą dzięki spadkom notowań ropy naftowej i umocnieniu wartości złotego.
Ile kosztuje paliwo w listopadzie?
Za litr Pb95 i oleju napędowego kierowcy zapłacą 22 listopada przeciętnie o 3 grosze mniej niż przed tygodniem, czyli 6,51 i 6,69 złotych. Ogólnopolskie ceny LPG spadły średnio o 2 grosze, do wartości 3,07 zł za litr.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Najniższe ceny benzyny 95-oktanowej serwis e-petrol.pl zarejestrował w Wielkopolsce - jedynie 6,44 złote za litr. Za diesel i autogaz zapłacimy najmniej w województwie świętokrzyskim, kolejno 6,61 i 2,98 złotych za litr.
Na drugim biegunie jest województwo zachodniopomorskie, gdzie za Pb95 zapłacimy 6,54 złote za litr. W woj. opolskim najdroższy jest olej napędowy, 6,73 zł za litr, a LPG najbardziej zaboli portfele w woj. dolnośląskim, 3,13 złotych za litr.
Spadek na hurtowym rynku
Eksperci zauważyli systematyczny spadek cen paliwa na hurtowym rynku. W ubiegłym tygodniu Pb95 potaniała w rafineriach o 152 złote, a diesel o 103 złote. Prognozy pokazują, że ta tendencje będzie kontynuowana także później.
Jak pisaliśmy na INNPoland, analizując sytuację na rynku, można przypuszczać, że Arabia Saudyjska, największy na świecie eksporter ropy naftowej, podejmie decyzję mającą na celu stabilizację cen.
Oczekuje się, że Arabia Saudyjska przedłuży dodatkowe dobrowolne cięcia dostaw co najmniej do końca pierwszego kwartału 2024 roku, a możliwe, że nawet do pierwszej połowy 2024 roku – takie przewidywania wyraziła Amrita Sen, współzałożycielka firmy doradczej Energy Aspects.
Są jednak i powody do niepokoju - Unia Europejska przewiduje w najbliższym czasie pakiet 12 sankcji dla Rosji za napaść na Ukrainę. Nieoficjalne informacje podają, że wśród nich znajdzie się embargo na rosyjski autogaz. Jak dotąd gaz płynny LPG z Rosji nie był objęty sankcjami. Jeśli informacja się potwierdzi, może to oznaczać kłopoty dla kierowców.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Pozycja złotego
O poprawie naszej waluty pisaliśmy na INNPoland - Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl mówi nam, że po możliwych zawirowaniach, powrócimy do sytuacji sprzed pandemii. Co czeka nas w najbliższych miesiącach?
Inflacja bazowa w październiku obniżyła się siódmy raz z rzędu i wyhamowała z 8,4 do 8,0 proc. r/r. Ceny z wyłączeniem żywności i energii w porównaniu z wrześniem okazały się jednak o 0,6 proc. wyższe. Był to ich najsilniejszy miesięczny skok od kwietnia, gdy inflacja bazowa wykazywała ogromny rozpęd, a jej roczna dynamika mijała szczyt na poziomie 12,3 proc. r/r.