Mieszkańcy i turyści czekali na otwarcie ogromnej 30-metrowej wieży od długiego czasu. Oddanie spektakularnej budowli odwlekało się w czasie z powodu wojny w Ukrainie. Finalnie konstruktorzy byli zmuszeni wprowadzić zmiany w projekcie z powodu wzrostu cen kluczowych materiałów, które wykorzystano do budowy.
Reklama.
Reklama.
Ogromna ścieżka widokowa zostanie oddana do użytku lada dzień. Obiekt znajduje się nad polskim morzem w Wolinie. Monumentalną wieżę z łatwością da się dostrzec aż z trasy S3. Inwestycja ma za zadanie przyciągnąć rzesze turystów, na co liczą lokalni samorządowcy.
Ścieżka widokowa w Wolinie
Wolin staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla turystów, a niedługo zyska nową perłę w postaci monumentalnej wieży widokowej. Miasto aktywnie inwestuje w rozwój sektora turystycznego, a ta nowa atrakcja ma przyciągnąć uwagę odwiedzających z całego regionu.
Prace nad wieżą widokową są w toku i według pracowników budowlanych, zakończą się już za miesiąc – informują lokalne media. Po dopełnieniu wszelkich formalności zwiedzający będą mieli możliwość wspięcia się na szczyt tej imponującej konstrukcji, skąd rozpościerać się będzie malowniczy widok na okoliczne tereny, Zalew Szczeciński i Morze Bałtyckie.
Wieża w wolinie ma aż 30 metrów wysokości. Nieco niżej niż jej szczyt znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolicy. Punkt ten jest zwieńczeniem trasy spacerowej i zlokalizowany jest na wysokości 26 metrów nad gruntem.
Choć w Polsce wybudowano już wiele takich obiektów, ten będzie wyjątkowy, ponieważ zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podobne inwestycje zrealizowano już w Krynicy-Zdrój i Poznaniu, gdzie mieszkańcy mogą korzystać ze ścieżki w koronach drzew.
Pandemia, wojna i inflacja – problemy przy budowie wieży
Realizacja projektu trwała kilka lat, czyli znacznie dłużej niż pierwotnie zakładano. Pandemia koronawirusa wymusiła przerwanie prac budowlanych, a wojna w Ukrainie będąca efektem bezprecedensowej napaści na niepodległy kraj przez Rosję, znów odciągnęła projekt w czasie.
Budowie nie pomogła też inflacja i rosnące ceny materiałów, które miały zostać wykorzystane przy realizacji inwestycji. Finalnie zdecydowano o wprowadzeniu zmian w projekcie, tam by można było skorzystać z szerzej dostępnych i tańszych rozwiązań.
Budowa wieży realizowana jest w ramach większej inicjatywy w Wolinie. Obejmuje ona kompleksowe przekształcenie przestrzeni miejskiej, mające na celu stworzenie nowoczesnego i atrakcyjnego otoczenia dla mieszkańców i turystów. Inwestycja skupia się na wielu elementach, które zrównoważone łączą funkcje rekreacyjne, kulturalne i rodzinne.
Jednym z głównych elementów projektu jest remont amfiteatru, który zostanie wyposażony w nowe trybuny dla widowni. Pozwoli na lepszą organizację wydarzeń kulturalnych, koncertów czy spektakli plenerowych, przyciągając tym samym większą liczbę mieszkańców i turystów. W ramach inicjatywy planuje się także renowację pomnika Trygława, ważnego elementu dziedzictwa historycznego regionu.
Polska ścieżka jest unikatem na skalę całej Europy. Jej trasa ma aż 1030 metrów długości, cała konstrukcja opiera się na 18 wieżach i 87 słupach. To oczywiście nie wszystko, dodatkowymi elementami całej konstrukcji są wieża widokowa o wysokości prawie 50 metrów oraz zjeżdżalnia o długości 60 metrów.