Niekwestionowaną zaletą zabawy z matematycznymi łamigłówkami w wieku dorosłym jest brak kartkówek czy innych sprawdzianów. Siadamy do matmy, kiedy chcemy, jak chcemy i robimy to dla własnej przyjemności. Warto jednak podnosić poprzeczkę, aby nie popaść w rutynę.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
My na INNPoland również gwarantujemy, że nie będziemy nikogo odpytywać przy tablicy… ale tym razem zrobimy pewien wyjątek. Nadal w formie zagadki matematycznej, ale ta konkretna sprawdzi, czy posiadamy właściwy matematyczny refleks.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Matematyczna łamigłówka
Warto oderwać się od dobrodziejstw elektroniki, aby rozruszać mózgownicę. Wiadomo - po co wszystko liczyć w pamięci, kiedy w zasięgu ręki mamy smartfony potężniejsze niż komputery, z których wielu dorosłych korzystało w szkołach. A jednak warto od czasu do czasu liczyć coś na kartce papieru i bez asysty, nawet jeśli tylko dla własnego samopoczucia.
Gotowi? Nie oszukujemy i wytężamy mózgownice. Oto równanie:
6^2 ÷ 2(3) + 4 = ?
Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Jak poprawnie obliczyć równanie?
I sprawdzamy naszą "kartkówkę". Jeśli wyszło wam 10 - to odpowiedź jest niestety błędna. Dlaczego?
Bo zapewne, jak miliony internautów, odruchowo wasze spojrzenia powędrował do nawiasu.
Przypomnijmy: najpierw wykonujemy działania w nawiasach, potem mnożenie lub dzielenie, na końcu dodawanie lub odejmowanie. Jeśli w równaniu dzielenie i mnożenie występuje obok siebie, to wykonujemy je w kolejności występowania, czyli od lewej do prawej.
Jesteśmy przyzwyczajeni do zasady kolejności wykonywania działań i dlatego nawiasy łatwo przyciągają uwagę. W tym wypadku jednak w tym występuje jedynie trójka, bez żadnego działania - co jest celową podpuchą w zagadce.
Ponieważ równanie można zapisać także tak: 6^2 ÷ 2 * 3 + 4 = ?
Wykonujemy wtedy działania wedle standardowej kolejności, a w tym wypadku: potęgowanie, dzielenie, mnożenie i dopiero potem dodawania.
36 ÷ 2 * 3 + 4 = ?
18 * 3 + 4=?
504 + 4 = 58
Prawidłowy wynik to 58
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Więcej matematycznych łamigłówek
Jeśli macie ochotę jeszcze pogłówkować, zapraszamy do kolejnego matematycznego ćwiczenia. Znając powyższe wskazówki, zapewne rozwiążecie je jeszcze szybciej.