INNPoland_avatar

PKP zwiększa liczbę połączeń. Te miasta najbardziej skorzystają

Sebastian Luc-Lepianka

09 grudnia 2023, 11:11 · 3 minuty czytania
Polskie Koleje Państwowe oferują przedświąteczny prezent i zwiększają liczbę połączeń. Od niedzieli 10 grudnia podróżni skorzystają z nowych połączeń do dużych miast i nie tylko.


PKP zwiększa liczbę połączeń. Te miasta najbardziej skorzystają

Sebastian Luc-Lepianka
09 grudnia 2023, 11:11 • 1 minuta czytania
Polskie Koleje Państwowe oferują przedświąteczny prezent i zwiększają liczbę połączeń. Od niedzieli 10 grudnia podróżni skorzystają z nowych połączeń do dużych miast i nie tylko.
Jak zmienią się rozkłady jazdy w PKP Intercity? Fot. Karol Makurat/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W oficjalnym komunikacie z PKP Intercity dowiadujemy się, że od niedzieli 10 grudnia zwiększy się liczba kursujących pociągów o 27 – do 417. W sezonie wakacyjnym urośnie ona do 454 pociągów, czyli o 24 więcej niż w tym roku. Dodatkowe połączenia będą realizowane do największych miast, niektóre będą też dłuższe, a na podróżnych czekać będą także zupełnie świeże perony.


Nowe połączenia PKP Intercity

Od 10 grudnia zwiększy się liczba połączeń do oraz z Białegostoku, Krakowa, Łodzi, Opola, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia. Bez zmian pozostaną pociągi na trasach do oraz z Bydgoszczy, Kielc, Lublina, Olsztyna, Poznania, Szczecina oraz Trójmiasta. Przed podróżą należy zawsze sprawdzić aktualne rozkłady jazdy.

Od niedzieli zobaczymy nowy pociąg, TLK Szczeciniec, łączący Kraków z Jelenią Górą. Będzie zatrzymywał się m.in w Katowicach, Nysie i Kłodzku. Do tego ostatniego dotrą także dwa nowe łączone pociągi: składy IC Heweliusz oraz TLK Rozewie, jadące z Trójmiasta przez Bydgoszcz. Pojawi się także opcja przesiadki we Wrocławiu, do Kłodzka pojedzie pociąg obsługiwany zmodernizowanym zespołem trakcyjnym ED74.

W niedziele na trasie Warszawa-Białystok pojawi się skład IC Esperanto, a między Przemyślem a Krakowem połączenia uzupełni IC Łukasiewicz. Pociąg IC Górski pojedzie teraz w relacji Świnoujście-Hrubieszów, a IC Zamoyski pojedzie na trasie Kołobrzeg-Rzeszów.

Nowy rozkład jazdy wydłuży część podróży. W relacji Warszawa-Wrocław Pociąg EIP 1602/6120 dojedzie od niedzieli 10 grudnia do Jeleniej Góry i Wałbrzycha, a z kolei IC Fredro dotrze do Białegostoku. Trasa IC Morcinek relacji Lublin-Katowice zostanie wydłużona do Gliwic. Pociąg IC Skaryna, relacji Terespol-Warszawa, dojedzie również do Łodzi. IC Rejewski, z trasy Bydgoszcz-Warszawa, wydłuży ją do Lublina.

Dojazd do Zakopanego

PKP Intercity przypomina również o pracach modernizacyjnych przeprowadzanych na trasie Kraków-Zakopane. Bezpośrednie połączenia będą dostępne jedynie w sezonie wakacyjnym i podczas ferii zimowych.

"Od 22 grudnia wróci pięć całorocznych połączeń do Zakopanego i dwa sezonowe. Mieszkańcy Trójmiasta będę mogli dojechać do stolicy Tatr pociągami TLK Małopolska, TLK Karpaty oraz IC Witkacy. Z Warszawy będzie można pojechać w Tatry dwoma pociągami wyruszającymi z Trójmiasta, a także składami EIC Tatry oraz IC Karłowicz rozpoczynającymi bieg w stolicy. Ostatni z nich po drodze zatrzyma się m.in. w Kielcach" – informuje spółka. 

Dodatkowo skrócono trasę EIC Tatry o 50 minut, dojedzie do stolicy Tatr w czasie 4 godzin i 53 minut. 

Poza wyżej wymienionymi okresami należy korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej z i do Krakowa. Z tego miasta do Zakopanego będzie kursować pięc połączeń: EIC Tatry, IC Karłowicz, IC Witkacy, TLK Małopolska oraz TLK Karpaty,

Z północy na południe, ze Szczecina (przez Poznań i Katowice) pojedzie sezonowy skład IC Podhalanin, a z Bydgoszczy IC Halny.

Nowe perony i modernizacje

Spółka informuje, że podczas obowiązywania nowego rozkładu jazdy rozpoczęła prace inwestycyjne na katowickim węźle kolejowym. Od 10 grudnia pociągi IC Chopin, IC Cracovia, IC Porta Moravica oraz TLK Galicja zostaną skierowane na trasę okrężną.

Nowe perony zostaną oddane do użytku w stolicy Polski. Pojawią się na stacji Warszawa Gdańska, Warszawa Wawer, Warszawa Gocławek, Warszawa Olszynka grochowska.

Przebudowane zostaną przystanki na Mazowszu, Ruda Wielka i Koziebrody. W województwie zachodniopomorskim będzie można przejechać mostem na Regalicy, oznacza to powrót pociągów na stare trasy.

Niektóre modernizacje są dość... kuriozalne. Na dworcu w Gdańsku Głównym pojawiła się nowoczesność w postaci wind. A jedna z nich budzi szczególny respekt, gdyż podwozi pasażerów na prawdopodobnie rekordowo niską wysokość.

Czytaj także: https://innpoland.pl/202192,budowlany-absurd-w-gdansku-winda-na-dworcu-jedzie-30-cm-w-gore