Donald Tusk spotkał się w piątek 15 grudnia w Brukseli z Ursulą von der Leyen. Premier Polski złożył wniosek o wypłatę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
– Jesteśmy gotowi do wypłaty Polsce 5 mld euro zaliczki – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej. – Otrzymaliśmy pierwszy wniosek o wypłatę środków z KPO; liczę na ścisłą współpracę nad realizacją kamieni milowych ws. niezależności sądownictwa, abyśmy mogli dokonać pierwszej wypłaty – dodała.
Pieniądze z KPO popłyną do Polski
– Do końca roku, można powiedzieć, że pod choinkę, dostaniemy te pierwsze 5 mld euro. To nie jest ot taki sobie prezencik – zażartował Donald Tusk.
5 miliardów euro, które mają popłynąć do Polski mają zostać przeznaczone na transformację energetyczną. Mowa o odchodzeniu od paliw kopalnych, a zatem kolejnym krokom w kierunku zielonej energii. Pieniądze mają zostać przeznaczone również na dalsze uniezależnianie się od rosyjskich surowców.
– Jeszcze raz chciałem bardzo podziękować Ursuli von der Leyen za wszystko co zrobiła - w niełatwych okolicznościach. Muszę powiedzieć, że kiedy jest dobra wola i wzajemne zaufanie to ułatwia pracę, ale kluczem było przywrócenie reguł praworządności w Polsce. Bez tego KE nie zdecydowałaby się na pierwsze wypłaty – dodał Tusk.
Zamieszanie wokół wiatraków
Transformacja energetyczna to m.in. inwestycja w Odnawialne Źródła Energii. Klimat się zmienia w niekorzystny sposób. Za nami najgorętszy listopad w historii pomiarów oraz jeden z najgorętszych tygodni dla polskiej energetyki. Sporo zamieszania wywołało dołączenie pełnej błędów ustawy wiatrakowej do ustawy zamrażającej ceny energii przez nową większość w Sejmie.
– Zaczęło się od propozycji ustawy wiatrakowej oraz propozycji dotyczącej zamrożenia cen energii. Potem przeszliśmy płynnie na tematy, takie jak na przykład kwestie SMR-ów od Orlenu i Synthosu oraz zasadniczych decyzji związanych z tymi projektami. Jeszcze w międzyczasie kwestia na przykład wyceny giełdowej Orlenu, więc dzieje się naprawdę bardzo dużo w polskiej energetyce – wyliczał w "Rozmowie tygodnia" Jakub Wiech, redaktor naczelny Energetyka24.com.
– Nowa koalicja parlamentarna tłumaczyła połączenie tych dwóch ustaw w jedną próbą zablokowania ruchu prezydenta Andrzeja Dudy, tak, by nie mógł zawetować ustawy wiatrakowej, musząc przyjąć ustawę mrożącą ceny prądu – wyjaśnia Wiech.
Jak dodaje, wyszło kiepsko, bo opinia publiczna znowu straciła zaufanie do dobrego rozwiązania, jakim niewątpliwie jest energia wiatrowa, przez to, że przepisy przygotowano pośpiesznie i z błędami.