
Sprzedając nieruchomości w ciągu 5 lat od nabycia, musimy zapłacić daninę 19 proc. osiągniętego dochodu. A gdyby tak dało się zostawić te dziesiątki tysięcy złotych w kieszeni? Sposobem na fiskusa może być nawet zmywarka albo lodówka. Z końcem 2023 roku ucieknie ci szansa na skorzystanie z ulgi podatkowej. Jak to zrobić? Wyjaśniamy.
Podatkowa ulga od sprzedaży mieszkania
Żeby uniknąć daniny dla fiskusa przy sprzedaży mieszkania lub domu, potrzebna jest inwestycja w wyposażenie lokalu. Przepisy dają na wykonanie jej trzy lata, co pozwala do 31 grudnia skorzystać z tej opcji osobom, które dokonały sprzedaży nieruchomości w 2020 roku.
Pozwala na to Interpretacja Ogólna Nr DD2.8202.4.2020 Ministra Finansów z dnia 13 października 2021 roku. Kwalifikuje ona niektóre wydatki poniesione na remont i wykończenie nieruchomości jako wydatki stanowiące realizację celu mieszkaniowego.
Warto pamiętać, że resort jasno definiuje, które wydatki wynagrodzi ulgą:
Za wydatki niepodlegające uldze Ministerstwo Finansów uznało mały sprzęt AGD jak ekspresy do kawy czy kuchenki mikrofalowe. Są one klasyfikowane jako akcesoria. Jeśli chcemy łatwo rozpoznać, jakie wyposażenie AGD zmniejszy nam podatek, wystarczy pomyśleć, jakie inwestycje są niezbędne do podstawowego funkcjonowania w kuchni.
Zobacz także
"Co istotne, z uwagi na nieostry charakter pojęcia "własnych celów mieszkaniowych” należy uznać, że sam "cel mieszkaniowy” w danym budynku (lokalu) realizowany jest pośrednio dzięki możliwości zabezpieczenia i realizacji w nim podstawowych potrzeb życiowych człowieka" – czytamy w interpretacji.
W praktyce podatek po prostu nie będzie naliczony, jeśli pieniądze ze sprzedaży nieruchomości wykorzystaliśmy na zakup oświetlenia, piekarnika czy innych niezbędnych urządzeń domowych.
Jednak nie w każdej sytuacji – tego typu sprzęt musi być wykorzystywany na własny użytek, a nie przeznaczony do handlowania. Jeśli za zysk ze sprzedaży nieruchomości kupimy kilkanaście lodówek, to fiskus może podważyć naszą deklarację.
Ulga na termomodernizację
Odlicza się m.in. wydatki na docieplenie domu, wymianę pieca, fotowoltaikę, pompę ciepła itp. Osoby, które np. wymieniły stary kopciuch na pompę ciepła, mogą odliczyć nawet do 53 tys. zł.
– To też zachęta, zwłaszcza w dobie kryzysu energetycznego, gdy energia jest tak droga, do inwestowania we własny dom – powiedział nam Andrzej Marczak z KPMG.
Jak sprawdzić podatek za 2023 rok?
Deklaracje PIT składamy od 15 lutego do 2 maja. Jeśli jeszcze nie podjęliśmy działań, które uprawniają nas do ulg podatkowych, to możemy wstępnie sprawdzić, jaki podatek zapłacimy za 2023 roku. Wystarczy przeprowadzić symulację rozliczenia PIT w programie e–pity.