Deklaracja podatkowa
Do kiedy PIT-11? Fot. Arkadiusz Ziolek/East News
Reklama.
  • Do końca lutego pracodawcy muszą przekazać PIT-11 pracownikom
  • Wcześniej upływa termin dostarczenia dokumentów do skarbówki
  • Bez tego dokumentu podatnicy nie będą mogli złożyć deklaracji PIT za 2022 r.
  • Dwa ważne terminy PIT-11. Coraz mniej czasu dla płatników

    Zbliża się termin, którego szefowie nie mogą przegapić. Każdy pracodawca, który w poprzednim roku zatrudniał pracownika, ma ustawowy obowiązek sporządzić PIT-11. Może to zrobić samodzielnie, na formularzu udostępnionym przez Ministerstwo Finansów lub w specjalnej aplikacji do przygotowywania PIT.

    Taki dokument przełożony musi przesłać do Urzędu Skarbowego do 31 stycznia. Składa go w formie elektronicznej.

    Z kolei na przekazanie PIT-11 pracownikowi ma nieco więcej czasu. W tym wypadku termin upływa wraz z końcem lutego. Przełożony może przekazać formularz osobiście, elektronicznie lub listownie. Za przekroczenie terminów płatnikowi grozi grzywna.

    Obowiązek złożenia PIT–11 dotyczy pracodawców, zleceniodawców i innych płatników podatku dochodowego, którzy w imieniu swoich podwładnych odprowadzają tę należność.

    Jak wypełnić PIT-11?

    PIT-11 to dokument, w którym ujęte są przychody, koszty, dochody i zaliczki z różnych źródeł przychodu m.in. z pracy, z tytułu praw autorskich, umów o dzieło, umów zlecenie czy działalności wykonywanej osobiście lub społecznie.

    Jak wypełnić PIT-11? Dokument jest podzielony na kilka części. Na początku należy wpisać NIP płatnika (np. pracodawcy) oraz rok, dla którego tworzy PIT-11.

    W sekcji "A" wpisujemy urząd skarbowy właściwy dla pracownika według miejsca zamieszkania i określamy cel złożenia PIT-11. Może to być złożenie informacji lub jej korekta. W części "B" wskazujemy dane identyfikacyjne płatnika (np. pracodawcy), a w części "C" - dane identyfikacyjne i adres zamieszkania podatnika (np. pracownika).

    Z kolei w sekcji "D" wpisujemy szczegóły dotyczące kosztów uzyskania przychodu z tytułu służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy i pracy nakładczej. W części "E" wprowadzamy dochody pracownika, pobrane zaliczki i składki na ubezpieczenie społeczne.

    W sekcji "F" wpisujemy przychody z innych źródeł np. nagrody, dopłaty czy stypendia (jeśli wystąpiły). W sekcji "G" wskazujemy na przychody zwolnione z podatku, umieszczamy informację o załączniku PIT-R (czyli o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich) i pobranych przez płatnika składkach na poczet ubezpieczenia zdrowotnego i składach członkowskich na rzecz związków zawodowych.

    W części "H" płatnik lub pełnomocnik składają podpis. PIT-11 kończy sekcja "I", w której jest miejsce na podpis osoby upoważnionej do sporządzenia części "F".

    Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

    Co zrobić z PIT-11?

    Bez PIT-11 rozliczenie ze skarbówką nie będzie możliwe. To właśnie na podstawie tego dokumentu zatrudnieni mogą stworzyć własne deklaracje podatkowe PIT–37 lub PIT–36.

    Wszystkie szczegóły zawarte w PIT-11 – przychody, dochody, koszty uzyskania przychodów, zaliczki i składki należy przenieść do odpowiednich rubryk w PIT-37 lub PIT-36. Płatnicy mają czas na złożenie zeznania podatkowego za 2022 r. tylko do 2 maja 2023 r.

    Czytaj także: