Matematyka może stanowić źródło dużych emocji. Nawet prosty wzór potrafi zaangażować ludzi na tyle, by się poróżnili, a temat z nim związany zniknął w ciągu jednego dnia. Możecie sprawdzić sami, skąd ta burza.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Post pojawił się 21 grudnia na forum Reddit poświęconym matematyce. Użyto w nim grafiki mężczyzny grającego w Milionerach i wytrzeszczającego oczy na pytanie wraz z zawartymi odpowiedziami.
Dyskusja rozrosła się na ponad 1000 komentarzy, nim została zablokowana przez moderatorów. Czy rozwiążecie równanie, które poróżniło fanów matmy?
Zagadka matematyczna
Tym razem nic podchwytliwego, żadnych logicznych wygibasów ani mentalnych gimnastyk. Wystarczy przekonać się, ile pamiętamy ze szkolnej ławy. Doświadczenie pokazuje, że zapominamy o tym, z czego codziennie nie korzystamy. Co jest zupełnie naturalne. Dlatego warto czasem się pogłowić. I może bez unoszenia się emocjami jak opisani wyżej internauci.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Gotowi? Oto równanie:
-6^2 = ?
Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Rozwiązanie zagadki
Czy wynik jest dodatni, czy ujemny? Wedle zasad matematyki, mnożąc liczby ujemne, otrzymujemy wynik dodatni. Sprawy gmatwają się przy potęgowaniu.
Każda liczba ujemna podniesiona do potęgi o wykładniku parzystym jest liczbą dodatnią. Każda liczba ujemna podniesiona do potęgi o wykładniku nieparzystym jest liczbą ujemną. Jednakże mówimy wtedy o zapisach, które powinny wyglądać tak: (-x)^y.
Wykładnik wpływa jedynie na cyfrę, która jest pod nim. Dlatego bez nawiasu, przy -6^2 prawidłowa odpowiedź to -36, ponieważ minus pozostaje bez zmian. Można tę zasadę łatwo zapamiętać, wyobrażając sobie liczbę 0 przed minusem.
Więcej zagadek
Jeśli macie ochotę jeszcze pogłówkować, zapraszamy do kolejnego matematycznego ćwiczenia.