Od 17 listopada pojawiła się opcja, aby zastrzec swój numer PESEL w urzędzie. To zabezpieczenie, chroniące nas przed oszustwami i wyłudzeniami kredytów na nasze dane. Jednak ze względu na to, jak sformułowano przepisy, mogą pojawić się inne konsekwencje.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak dowiedział się portal money.pl, z końcem roku prawie milion Polaków zastrzegło swój numer PESEL. A konkretnie, jak przekazało Ministerstwo Cyfryzacji: 999 800 osób. Jak pisaliśmy na INNPoland, realnie przepisy gwarantujące taką protekcję wejdą w życie dopiero połowy 2024 roku. Program zabezpieczeń wszedł w życie przedwcześnie i w obecnej chwili może co najwyżej utrudnić wzięcie kredytu.
Zabezpieczenie numeru PESEL, a kredyty
W lipcu 2023 roku weszła w życie ustawa o ograniczeniu skutków kradzieży tożsamości. Zgodnie z jej zapisami każda instytucja finansowa przed wykonaniem jakiekolwiek operacji, do której potrzebny jest PESEL, będzie musiała sprawdzić, czy numer znajduje się w rejestrze zastrzeżonych numerów.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Tyle że firmy i instytucje będą musiały sprawdzać rejestr dopiero od 1 lipca przyszłego roku. Osoby, które już zastrzegły swój PESEL, muszą więc pamiętać, że wykonały tę procedurę wcześniej. W przeciwnym wypadku, np. w banku, może ich czekać niemiła niespodzianka.
– Jeśli okaże się, że numer jest zastrzeżony, klient nie powinien dostać kredytu – wskazała w rozmowie z PAP Agnieszka Wachnicka, wiceprezeska Związku Banków Polskich, którą cytuje money.pl.
"Co istotne, Polacy nie będą obciążani za zobowiązanie, które zostało zaciągnięte bez ich wiedzy, jeżeli wcześniej zastrzegli numer PESEL. To banki, instytucje kredytowe lub notariusze jeszcze przed zawarciem np. umowy kredytowej będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony" – czytamy.
Inne konsekwencje
Zastrzeżenie numeru PESEL wpłynie ponadto na ograniczenie wypłacania dużych kwot pieniędzy w oddziałach banku. W ciągu jednego dnia nie będzie można wypłacić większej kwoty niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 12,7 tys. zł.
Regulacje związane z zastrzeżeniem PESEL odnoszą się także do zawarcia umowy rachunku oszczędnościowego i rozliczeniowego, świadczenia usług płatniczych, zawarcia umowy pożyczki i leasingu. W każdym z tych przypadków bank powinien odmówić zawarcia umowy, jeśli po sprawdzeniu okaże się, że klient będzie miał zastrzeżony PESEL.
Zawarcie umowy będzie jednak możliwe po cofnięciu zastrzeżenia numeru ewidencji ludności. To jednak będzie skuteczne dopiero po 12 godzinach. Nie będzie można dokonać zgłoszenia zastrzeżenia numeru PESEL przez 30 minut od chwili, w której dokonano cofnięcia zastrzeżenia numeru.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Jak zastrzec PESEL i co to daje?
Bardzo ciekawa jest możliwość sprawdzenia, kto weryfikował lub próbował weryfikować nasz numer PESEL. Jeśli znajdziemy tam jakąś instytucję, której nie znamy, będziemy wiedzieć, że prawdopodobnie ktoś próbował wyłudzić pożyczkę na nasze dane. Posiadacze aplikacji będą więc wiedzieć, że ktoś próbuje ich okraść.