Jakie emocje kojarzą się nam z matematyką? Zwykle odpowiemy "nuda", bo takie mieliśmy doświadczenia w szkole. W dorosłości okazuje się, że te równania, przy których dzieci ziewają, dla dorosłych są obiektem burzliwych dyskusji. Tak jak to równanie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W mediach społecznościowych, co widzimy też na INNPoland oraz w mailach od czytelników, matematyka potrafi wywołać żarliwe reakcje. W końcu lubimy mieć rację i udowodnić, że dobrze znamy wiedzę z podstawówki. A ta z biegiem czasu potrafi niepostrzeżenie umknąć.
Matematyczna zagadka
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Przed wami pozornie banalnie proste równanie. Oczywiście, jeśli chcemy naprawdę przetestować naszą pamięć do tej zabawy, należy odłożyć na bok urządzenia elektroniczne. Najlepiej usiąść do tego z kartką papieru i długopisem, ponieważ nawet w dokumentach tekstowych AI wprowadzane przez gigantów technologicznych może podsuwać nam rozwiązania w trakcie zapisu równania.
Gotowi? Oto dzisiejsza łamigłówka:
3(5 + 20 ÷ 2 * 5) = ?
Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Rozwiązanie zagadki
Internautom najczęściej wychodzą dwa wyniki. Jeśli pamiętamy o kolejności wykonywania działań, to otrzymamy 165, który jest prawidłową odpowiedzią. Wiele osób podaje jednak 21. Najbardziej myląca jest kolejność wykonywania działań w połączeniu z nawiasem, ale łatwo to wyjaśnić.
Nawiasy zawsze mają pierwszeństwo. Potem mnożenie i dzielenie, które obecne w nawiasach mają ten sam priorytet, więc rozwiązujemy je od lewej do prawej. Potem kontynuujemy dodawanie w nawiasach i kończymy.
Przypomnijmy: najpierw wykonujemy działania w nawiasach, potem mnożenie lub dzielenie, na końcu dodawanie lub odejmowanie. Jeśli w równaniu dzielenie i mnożenie występuje obok siebie, to wykonujemy je w kolejności występowania, czyli od lewej do prawej.
Dlatego:
3(5 + 10 *5) = ?
3(5+50)= ?
3*55 = 165
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Więcej zagadek
Jeśli macie ochotę jeszcze pogłówkować, zapraszamy do kolejnego matematycznego ćwiczenia.