W trakcie konferencji prasowej premier RP Donald Tusk poinformował o błędach w wypłacie dodatkowych pieniędzy w ramach 800 plus dla rodzin uprawnionych do otrzymywania tej formy wsparcia. Przekazał, że osoby, które dostały mniej pieniędzy otrzymają wyrównanie.
Reklama.
Reklama.
W związku z błędami i problemami w wypłacie 800 plus premier Donald Tusk poprosił o dokładne informacje z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Tusk zajmie się ZUS-em. Wypłata 800 plus z problemami
Podczas konferencji prasowej w KPRM, szef rządu poinformował, że rodziny, które otrzymały mniej pieniędzy w ramach wypłaty 800 plus, dostaną w najbliższym czasie wyrównanie.
Dodatkowo przypomniał, że koalicyjny rząd spełni obietnicę podtrzymania wypłat wszystkim uprawnionym do dodatku rodzinom w niezmienionej formule.
Tusk powiedział też, że "nie jest do końca usatysfakcjonowany z informacji, jakie otrzymał od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych". Argumentował to faktem, że do resortu rodziny spłynęło kilkanaście informacji, z których wynika, że podczas wypłaty 800 plus, już po waloryzacji, doszło do kilku uchybień.
Z informacji przekazanych przez Tuska wynika, że problemy dotyczyły kwot, które wpływały na konta rodzin. W wielu przypadkach kwota przelewu z ZUS była mniejsza, niż obiecywana zarówno przez PiS, jak i nowy rząd.
Tusk zabrał głos w sprawie 800 plus – będzie kontrola w ZUS
Premier rządu zapowiedział, że w najbliższym czasie pracownicy KPRM podejmą działania zmierzające do ustalenia, na jakim etapie, w jaki sposób doszło do pomyłki podczas przelewania dodatku na dzieci.
Czytaj także:
Równolegle zadeklarował, że nie ma dla niego znaczenia to, czy błąd dotyczył małej grupy obywateli, ponieważ "należy go wyjaśnić, ponieważ każdy jest równy".
Jak informowaliśmy w INNPoland, demografowie, z którymi nasza redakcja rozmawiała przy okazji siódmej rocznicy 500 plus, przekonywali, że świadczenie "nie poprawiło wskaźnika dzietności", ponieważ "odpowiada na potrzeby tylko pewnej grupy osób i tylko częściowo".
Jednak PiS ze wspierania rodzin rezygnować nie zamierza i zapowiada otwarcie nowego rozdziału w polityce społecznej. W ubiegły piątek Sejm przegłosował ustawę, która podwyższa kwotę świadczenia o 300 zł. Jednak zdaniem ekspertów również 800 plus nie poprawi sytuacji demograficznej.
– Pierwotnym celem programu "Rodzina 500 plus" było podjęcie wyzwań demograficznych, ograniczenieubóstwa oraz podniesienie kapitału ludzkiego, czyli inwestycja w rodzinę. Nowa wysokość świadczenia nie zmienia założeń, ale też nie daje szans na lepszą realizację postawionych celów. Program nie zwiększył dzietności ani nie zatrzymał trendu spadkowego liczby urodzeń – tłumaczyła INNPoland.pl dr Anna Czarczyńska, ekonomistka z Akademii Leona Koźmińskiego.