Od 1 stycznia 2024 roku waloryzacji ulegnie świadczenie rodzinne, znane do tej pory jako 500+. Kwota urośnie do 800 złotych. Nazwa zmieni się na “Rodzina 800+” i to jak na razie jedyne zmiany w programie. W internetowej ankiecie "Super Expressu" Polacy sugerują nowemu rządowi inną propozycję.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Super Express" zapytał swoich czytelników na mediach społecznościowych, czy program 800+ powinien zostać utrzymany i na jakich warunkach. W sondzie wzięło udział prawie 2600 osób i większość uważa, że powinna pojawić się jedna zmiana.
Co Polacy myślą o 800 plus?
Zdaniem większości ankietowanych, świadczenie powinno być wypłacane przy spełnieniu określonych warunków. Badani zdecydowali, że należy się ono przede wszystkim rodzicom pracującym, ta opcja zyskała najwięcej głosów. Czytelnicy dziennika zgadzali się również, że program powinien być przeznaczony dla rodzin wielodzietnych i samotnych rodziców.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
W drugiej połowie listopada na zlecenie "Super Expressu" Instytut Badań Pollster przeprowadził sondaż. Wynikało z niego, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800+.
Obecnie nie ma żadnych kryteriów dochodowych, a świadczenie wypłacane jest na każde dziecko.
Zasady programu "Rodzina 800+"
Formalnie "Rodzina 800+" to taki sam program jak poprzedni, zmienia się tylko kwota. Jednak przepisy ściśle określają, komu przysługuje publiczne wsparcie wychowawcze. Comiesięczna wypłata trafia do rodziców i opiekunów na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia (z pewnymi wyjątkami).
Wsparcie finansowe może odbierać tylko jeden z rodzicówlub opiekunów:
matka lub ojciec;
opiekun faktyczny dziecka;
opiekun prawny dziecka;
dyrektor domu opieki społecznej.
Jeżeli rodzice dziecka są po rozwodzie, świadczenie przysługuje osobie, z którą dziecko mieszka i na której utrzymaniu pozostaje. W przypadku opieki naprzemiennej każdy z rodziców może złożyć wniosek i otrzymać połowę przysługującej kwoty.
Ponadto świadczenie wychowawcze przysługuje także na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej. O wsparcie mogą się ubiegać:
Zgodnie z zapisami w ustawie, prawo do pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie przysługuje, gdy:
dziecko ukończy 18. rok życia;
rodzic lub opiekun nie złoży wniosku o przedłużenie świadczenia;
dziecko trafi do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej, aresztu śledczego lub zakładu karnego;
rodzice lub opiekunowie zaczną pobierać zasiłek (lub inne podobne świadczenie) na dziecko za granicą Polski;
niepełnoletnie dziecko zawrze związek małżeński (jest to zgodne z prawem, gdy kobieta po ukończeniu 16. roku życia zajdzie w ciążę);
niepełnoletnie dziecko zacznie pobierać świadczenie na własne dziecko;
dziecko rozpocznie kształcenie w szkole wojskowej lub placówce zapewniającej pełne utrzymanie.
Rodzicenowo narodzonego dziecka mają 3 miesiącena złożenie wniosku w ZUS o wypłatę świadczenia. Wniosek składa się internetowo, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUEZUS), portal Emp@tia lub bankowośćelektroniczną.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Termin wypłaty świadczenia 800 plus
Po 1 stycznia 2024 r. z automatu na konto zacznie wpływać 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł.
Polacy z niecierpliwością czekają na pierwszą od siedmiu lat podwyżkę popularnego dodatku i ktoś postanowił to wykorzystać. W ostatnim czasie po internecie zaczęła krążyć informacja, że wyższe świadczenie obejmuje również okres od sierpnia do grudnia 2023 r.
W centrali ZUS rozdzwoniły się telefony, więc instytucja postanowiła zareagować. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski podkreślił, że informacje o wyrównaniu są nieprawdziwe.