INNPoland_avatar

Oszuści wyciągają miliony od ubezpieczycieli za sfingowaną śmierć. Tak wyglądają kulisy procederu

Sebastian Luc-Lepianka

04 marca 2024, 13:27 · 3 minuty czytania
Dziennik “Rzeczpospolita” informuje, że zakłady ubezpieczeń i organy ścigania wykrywają rocznie ponad tysiąc prób wyłudzenia odszkodowania za udawanie własnej śmierci. Oszuści próbują wyłudzać dziesiątki milionów złotych.


Oszuści wyciągają miliony od ubezpieczycieli za sfingowaną śmierć. Tak wyglądają kulisy procederu

Sebastian Luc-Lepianka
04 marca 2024, 13:27 • 1 minuta czytania
Dziennik “Rzeczpospolita” informuje, że zakłady ubezpieczeń i organy ścigania wykrywają rocznie ponad tysiąc prób wyłudzenia odszkodowania za udawanie własnej śmierci. Oszuści próbują wyłudzać dziesiątki milionów złotych.
Ile pieniędzy kradną oszuści? Fot. Bartłomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W czwartek 29 lutego media były wstrząśnięte informacją o zatrzymaniu jednego z muzyków grupy Kult, ws. podrabiania aktów zgonu w USA. Jak informuje "Rzeczpospolita" pojawia się coraz więcej prób wyłudzenia pieniędzy z ubezpieczenia, a oszuści cały czas zmieniają swoje metody.


Duże wyłudzenia z zakładów ubezpieczeniowych.

Jak czytamy w dzienniku, z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w 2022 roku w Polsce wykryto 31 985 przypadków wyłudzeń odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń: 8,6 tys. dotyczyło polis na życie, a 23 tys. – majątkowych. W Europie przestępczość ubezpieczeniowa stanowi około 10 proc. wartości wszystkich wypłacanych odszkodowań i świadczeń.

"Udaremniono nienależne wypłaty na kwotę 409 mln zł: 51,7 mln zł z polis na życie i 357,3 mln zł – majątkowych. W porównaniu z 2021 r. liczba przestępstw ubezpieczeniowych wzrosła o ponad 25 proc. Ich całkowita wartość zmalała wprawdzie o 7 proc., był jednak duży wzrost wartości przestępstw w ubezpieczeniach na życie" – czytamy w "Rp".

Eksperci wskazują na zmiany trendów wśród oszustów. Wyłudzenia częściej dotyczą ryzyka poważnego zachorowania i trwałego inwalidztwa. Coraz bardziej zauważalne stają się wyłudzenia związane z leczeniem szpitalnym. Przeciętna przestępcy zyskują 1000 zł na swoim czynie.

Metoda na zgon

"Rp" przypomina także o sprawie obywatela Ukrainy, który próbował wyłudzić 26 mln zł z kilkunastu zakładów ubezpieczeń na życie. Upozorował on swoją śmierć po zawarciu wielu umów ubezpieczenia. Jak podaje dziennik, w październiku 2019 roku po odszkodowanie zgłosiła się matka “denata”, podczas gdy on sam podróżował po świecie.

Pod koniec lutego Polacy byli zdumieni czynem muzyka Kultu. Pierwsza o sprawie poinformowała telewizja TVN Warszawa.

"W związku z informacjami i doniesieniami prasowymi na mój temat, które okazały się dziś w mediach, pragnę oświadczyć, że całkowitą i pełną odpowiedzialność za informacje w nich zawarte ponoszę ja sam. Zaznaczam jednocześnie, że moi koledzy z grupy Kult nie mieli na ten temat żadnej wiedzy do dzisiaj" – przekazał członek kapeli.

Rzecznik śródmiejskiej policji, Robert Szumiata, w wypowiedzi dla portalu podkreślił, że nieuczciwe działania rozpoczęły się nie później niż w 2021 roku.

– Podejrzani, na podstawie podrobionych dokumentów, wyłudzili akt zgonu, który to z kolei przedstawili w dwóch firmach ubezpieczeniowych w Polsce, a na jego podstawie wypłacili łącznie ponad milion złotych odszkodowania z tytułu zawartych polis na życie – tłumaczył.

Funkcjonariusze dotarli do całej trójki. – Po doprowadzeniu do prokuratury zatrzymani Alex K., Marta H-Z. oraz Piotr M. usłyszeli zarzuty popełniania, wspólnie i w porozumieniu, oszustwa w mieniu znacznej wartości, usiłowania oszustwa, podrabiania dokumentów i posługiwania się nimi jako autentycznymi – oznajmił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Szymon Banna.

Jak dostać pieniądze z ZUS przy niezdolności do pracy?

Ile rzeczywiście można otrzymać odszkodowania za zdarzenie, które pozostawia nas niezdolnym do pracy? Osoba w takiej sytuacji może starać się o rentę. Świadczenie to przyznawane jest przed Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać, wyjaśniamy na INNPoland.

Czytaj także: https://innpoland.pl/203771,renta-szkoleniowa-komu-sie-nalezy-ile-wynosi-i-jak-ja-dostac