Niecodzienna gratka przytrafiła się miłośnikom fotografii lotniczej w niedzielę 10 marca - Karol Prokopiuk ujął na zdjęciu amerykańskiego Lockheed U-2, czyli samolot szpiegowski stworzony na zlecenie CIA. Przybliżamy, co to za niezwykła maszyna.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Informację opublikowano na facebookowym profilu portalu dla miłośników fotografii lotniczej RNAVspotters.pl. "Na naszym podwórku pojawił się słynny Dragon Lady czyli Lockheed U-2 – amerykański wysokościowy odrzutowiec rozpoznawczy" – napisano.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Czym jest Dragon Lady?
Stworzony przez CIA w celach rozpoznawczych samolot powstał w latach 50, ale znany jest dopiero od lat 60., kiedy jedną Dragon Lady zastrzelono nad Związkiem Radzickim. Te samoloty miały za sobą misje wywiadowcze nad terytoriami innych państw, w tym Rosji, Chin, Kuby i innych państw bloku wschodniego. To te maszyny wykryły np. kosmodrom Bajkonur.
Lockheed U-2 na tle innych maszyn wyróżniają nie tylko ma wyjątkowe zadania, wygląd, ale i potrafi osiągnąć poziom stratosfery. Jego piloci muszą nosić specjalne kombinezony stratosferyczne, przypominające wyposażenie astronautów. Z jego usług korzystała również NASA. Dzięki rozpiętości skrzydeł 30 metrów Dragon Lady może latać niczym szybowiec.
Pod koniec lat 80. samoloty U-2 przeszły modernizację - wyposażono je w nowe silniki i nowoczesną awionikę.
Zapewne to nie pierwszy raz, kiedy U-2 przelatuje nad naszym krajem. Jak piszą miłośnicy lotnictwa pod postem, Lockheed U-2 stacjonuje w bazie Royal Air Force Fairford w Anglii i to ta jednostka prawdopodobnie latała nad Polską. Jej zadania utrzymywane są w tajemnicy.
Historia Lockheed U-2
Jak czytamy na Wikipedii, do zestrzelenia Dragon Lady doszło w 1960 roku z użyciem 14 radzieckich rakiet przeciwlotniczych S-75. Samolot pilotował Francis Gary Powers, w pobliżu Swierdłowska (obecny Jekaterynburg). Do walki z U-2 wykorzystano także dwa myśliwce MiG-19. Oprócz ujawnienia światu szpiegowskich Lockheedów, Związek Radziecki zdradził także faktyczne osiągi swoich rakiet S-75, których możliwości ukrywano.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Samolot szpiegowski miał służyć w wojskach lotniczych Stanów Zjednoczonych do 2014 roku, ale ostatecznie nowej daty wycofania ze służby U-2 nie ogłoszono. Mógł poszczycić się dekadami służby ze względu na problemy z wprowadzeniem bezzałogowych maszyn i rosnących kosztów programu. Nowa maszyna, która zastąpi wysłużony odrzutowiec oznakowana jest wstępnie jako TR-X i ma być gotowa do pracy w 2025 roku.
Produkcja dronów w 2025 roku
W tym samym roku przy naszej wschodniej granicy ma rozpocząć się produkcja tureckich dronów Bayraktar.
Skuteczność ataków tureckich UAV (pojazdów bezzałogowych) zyskała sławę w ukraińskiej armii. Były wykorzystywane na pełną skalę w pierwszych tygodniach wojny, rozpoczętej w lutym 2022 roku. Na cześć koncernu nazywano np… zwierzęta w zoo, w tym małego lemura w Kijowie. Więcej o tych maszynach pisaliśmy na INNPoland.