Wyjeżdżając do innych krajów, często sprawdzamy najpopularniejsze lokalne dania. A co zobaczy turysta przyjeżdżający do Polski i jak to ma się do naszej rzeczywistości? Sprawdziliśmy najnowszy ranking najlepszych i najgorszych polskich potraw i produktów w tzw. encyklopedii smaków TasteAtlas, wybierając z niej pierwsze dziesiątki.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Zwróciłem uwagę na dyskusję na swoich social mediach - w marcu na stronie TasteAtlas pojawiła się aktualizacja listy najpopularniejszych dań w Polsce. Postanowiłem sprawdzić wybrane pozycje, ograniczając się do pierwszych dziesiątek najlepszych i najgorszych dań, aby przekazać czytelnikom oceny kulinarnych ekspertów z całego świata.
Najlepsze 10 dań w Polsce
Zacznijmy od tego, czym jest TasteAtlas. Strona określa samą siebie jako "encyklopedię smaków, światowy atlas tradycyjnych potraw, lokalnych składników i autentycznych restauracji". Bardzo wygodne narzędzie przy wyjazdach turystycznych.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Tyle tytułem wstępu, pora na główne dania, czyli topki. Oceny są w skali 1-5. Sprawdziliśmy najpierw ranking popularności, wyskakujący, gdy ktoś szuka, co w naszym kraju warto zjeść.
Polskie pączki (4,5)
Pierogi (4,6)
Gołąbki (4,2)
Sernik (4,5)
Babka (3,8)
Gulasz (4,1)
Rosół (4,4)
Kopytka (4,1)
Zapiekanka (4,3)
Żurek (4,5)
Bigos znajdziemy na miejscu 11 (z oceną 4,1), a popularny schabowy uplasował się na miejscu 15 (z oceną 4,2). Popularne w Polsce flaczki są dopiero na 21 i nie są oceniane najlepiej, z wynikiem 3,2.
Jeśli chodzi o topowe produkty, to zestawienie wygląda następująco:
Twaróg (4,2)
Kabanosy Staropolskie (4,3)
Oscypek (4,3)
Kiełbasa Krakowska Sucha Staropolska (4,1)
Ptasie mleczko (4,2)
Prince Polo (4,1)
Piwo Grodziskie (4,1)
Bundz (4,5)
Redykołka (4,5)
Salceson (2,5)
Inaczej prezentuje się top 100 najwyżej ocenianych polskich dań i produktów. Tutaj zaczyna się od sernika.
Sernik (4,5)
Żurek (4,5)
Kołduny (4,5)
Bundz (4,5)
Gołka (4,5)
Redykołka (4,5)
Szarlotka (4,4)
Pierogi ruskie (4,4)
Zapiekanka (4,3)
Placki ziemniaczane (4,3)
Stawkę stu zamyka mazurek z oceną 3,6, nie znajdziemy za to polskich pączków i… flaczków.
Najgorsze dania w Polsce
Flaczki mają numer 11 w zestawieniu najgorzej ocenianych dań w Polsce, a zaraz po nich jest kaszanka (z oceną 3,2). Czego zaś świat najbardziej nie lubi z naszej kuchni?
Czernina (2,5)
Zupa truskawkowa (2,5)
Kiełbasa parówkowa (2,9)
Szałot (2,9)
Żymlok (2,9)
Wodzionka (3,0)
Pieczeń z mięsa mielonego (3,0)
Kluski z makiem (3,1)
Pieczarki marynowane (3,1)
Krupnioki śląskie (3,1)
Zauważyłem za to, że wielkim nieobecnym jest zupa krupnik. Kontrowersyjne danie nie ma oceny ani przepisu na TasteAtlas i nie widnieje w żadnym rankingu.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Czym jest TasteAtlas?
Na TasteAtlasznajdziemy nie tylko rankingi popularności, ale też przepisy i restauracje. Po stronie możemy nawigować i po regionach, po typach dań, ale też np. po certyfikatach chroniących regionalne produkty.
Zawiera katalog prawie 11 tys. dań, z ponad 6 tys. lokalnych składników i podawanych w blisko 24 tys. restauracji, przygotowany przez ponad 50 tys. ekspertów od żywności - zgaduję, że większość to użytkownicy-smakosze, w tym turyści, publikujący przepisy i recenzje. Każdy może założyć konto na TasteAtlas i przekazać nie tylko opinie, ale również przepisy.
A co smakowało Polakom w 2023 roku?
W ubiegłym roku nadal ceniliśmy sobie rodzimą kuchnię, ale jesteśmy wciąż rozsmakowani w zagranicznej, a odkryciem dla naszego podniebienia okazała się kuchnia holenderska.
W raporcie Food Trendów 2023/24 Pyszne.pl podsumowuje 12 miesięcy zamówień Polaków. Pełen raport zajmuje 40 stron analiz i wniosków, z którego serwis wybrał 10 ciekawostek gastronomicznych na temat naszych preferencji kulinarnych oraz trendów towarzyszących nam w tym roku.