Jakie smaki towarzyszyły nam w tym roku, które miasto jest królem śniadań i dla kogo najczęściej zamawiamy jedzenie? Przekonajmy się, jakimi byliśmy smakoszami przez ostatnie 12 miesięcy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W raporcie Food Trendów 2023/24 Pyszne.pl podsumowuje 12 miesięcy zamówień Polaków. Pełen raport zajmuje 40 stron analiz i wniosków, z którego serwis wybrał 10 ciekawostek gastronomicznych na temat naszych preferencji kulinarnych oraz trendów towarzyszących nam w tym roku.
Ciekawostki o gustach Polaków
Jaka kuchnia królowała w Polsce? Na podium staje kuchnia włoska, rodzima oraz amerykańska. Odkryciem roku 2023 okazała się kuchnia holenderska. Na Pyszne.pl zanotowano duże zainteresowanie właśnie potrawami z tego kraju. To w dużej mierze zasługa kapsalona, czyli holenderskiej wariacji na temat szawarmy, w której mięso, frytki i warzywa zapieka się pod serową pierzynką w aluminiowej foremce.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Co ciekawe, słowo "kapsalon" w języku niderlandzkim oznacza… "salon fryzjerski" i nawiązuje do pomysłodawcy tego przysmaku, który parał się fryzjerstwem.
Po kapsalonie hitem jest także kuchnia koreańska i arabska, serwis podał je jako najszybciej zdobywające popularność. Sukcesami dalej cieszą się także potrawy z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Już 27 proc. dań zamówionych w Pyszne.pl to potrawy wegetariańskie, a 9 proc. - wegańskie. Najwięcej tych pierwszych zamówili mieszkańcy Wrocławia, a drugich – Bydgoszczy.
Najpopularniejsze potrawy w Pyszne.pl w 2023 roku to: kebab, pizza i kotlet schabowy.
Jak lubimy jeść?
Preferujemy je jadać z kimś u boku. W 2023 roku prawie połowa (46 proc.) użytkowników Pyszne.pl zazwyczaj zamawiała jedzenie ze swoją drugą połówką, 22 proc. z dziećmi, 22 proc. z przyjaciółmi, a 10 proc. - ze współpracownikami.
Nic dziwnego więc, że składamy zamówienia w czasie oglądania filmów albo na spotkaniach z przyjaciółmi. Robi tak co czwarty użytkownik serwisu. Z badania wynika, że 16 proc. Polaków zdarzało się odbierać jedzenie tuż po powrocie z pracy. Tylko 7 proc. najczęściej składało zamówienia "od święta".
Co ciekawe, aby uczcić te specjalne okazje, najczęściej zamawialiśmy… cheeseburgera. Bułka z serem, mięsem i warzywami była m.in. towarzyszem romantycznych momentów w Walentynki oraz celebrowana przez fanów Ligi Mistrzów w czasie ważnych meczów. Rekord zamówień padł rok temu, w sobotę 17 grudnia. To była ostatnia niedziela przed świętami.
Kto jest największym smakoszem?
Najwięcej zamówień składali mieszkańcy, kolejno: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska. Co ciekawe, w pierwszej piątce brakuje Łodzi, która jest czwartym najliczniejszym miastem w Polsce.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Nocnymi markami są najbardziej Poznaniacy, w stolicy Wielkopolski realizowano najwięcej wieczorowych dostaw. Królami weekendów są mieszkańcy Białegostoku, a rzeszowianie najwięcej zamawiają śniadań.
W Warszawie za to mamy smakosza, któremu należy się co najmniej tytuł cesarza kebabów! Jeden mieszkaniec stolicy mijającym roku złożył aż 859 zamówień na tę potrawę – w tym 153 razy wybierał kebab na cienkim cieście. Z kolei największe, pojedyncze zamówienie opiewało na kwotę 3113 zł (wystarczająco na, na przykład, 125 porcji pierogów, jak informuje serwis).
A makarony?
Chociaż kuchnia włoska święci u nas triumfy, to wcale nie słynna pasta podbijała nasze podniebienia w 2023 roku. O 10 najpopularniejszych makaronach w Polsce pisaliśmy na INNPoland.