INNPoland_avatar

Rząd wziął się za porządki w Izerze. Trzęsienie ziemi w kierownictwie spółki

Sebastian Luc-Lepianka

21 marca 2024, 10:11 · 2 minuty czytania
Odwołano dotychczasową radę nadzorczą spółki ElectroMobility Poland. Na jej miejsce obsadzono już nowe osoby, które pokierują losami polskiego elektrycznego samochodu Izera – ustaliła redakcja money.pl.


Rząd wziął się za porządki w Izerze. Trzęsienie ziemi w kierownictwie spółki

Sebastian Luc-Lepianka
21 marca 2024, 10:11 • 1 minuta czytania
Odwołano dotychczasową radę nadzorczą spółki ElectroMobility Poland. Na jej miejsce obsadzono już nowe osoby, które pokierują losami polskiego elektrycznego samochodu Izera – ustaliła redakcja money.pl.
Nowa rada nadzorcza w ElectroMobility Poland. Fot. Andrzej Grygiel/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy ElectroMobility Poland doszło do kluczowej decyzji, jak podał informator money.pl, w celu odpolitycznienia tej państwowej spółki. Co to oznacza dla projektu Izery?


Nowe nazwiska w radzie

Z rady nadzorczej odwołano: Jacka Partyka, Wojciecha Szyszko, Adama Michczyńskiego, Ferdynanda Reissa i Macieja Kość. Ze starej rady nadzorczej do nowego składu przeszła jedynie Katarzyna Maj.

Portal money.pl ustalił nazwiska nowej rady nadzorczej:

  • Maciej Mazur - prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, największej organizacji branżowej działającej na rzecz elektromobilności w Polsce.
  • Agnieszka Szklarczyk-Mierzwa - prawniczka z Ministerstwa Aktywów Państwowych, związana wcześniej z resortami energii i gospodarki, w latach 2016-2020 była członkiem rady nadzorczej Grupy Lotos.
  • Sławomir Miklaszewicz - prawnik i pracownik naukowy Szkoły Głównej w Warszawie. 
  • Jarosław Więcek - wiceprezes prywatnej firmy.
  • Paweł Poneta - odpowiada za badania i rozwój w Grupie Tauron i został wybrany jako reprezentant mniejszościowych udziałowców ze spółek energetycznych (PGE, Enea, Turon i Orlen Energa - po 2,3 proc. udziałów).

Pierwsze posiedzenie nowej rady nadzorczej ma określić, kto zostanie obsadzony w jakiej roli. Informator wskazał również, że wybór Maciej Mazura ma być dowodem na to, że nowy rząd nie zamierza opuścić gilotyny na inwestycję.

ElectroMobility Poland SA powstała w październiku 2016 r. jako spółka czterech kontrolowanych przez państwo koncernów energetycznych: PGE, Energi, Enei oraz Tauronu. Jej obecnym większościowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa z 90,8 proc. akcji. 

Ministerstwo Aktywów Państwowych przejęło nadzór nad spółką w 2024 roku. Portal money.pl informował również, że rozpoczęło to audyt projektu elektrycznego samochodu.

Kto zbuduje fabrykę Izery?

Jak pisaliśmy na INNPoland, przetarg na realizację inwestycji ElectroMobility Poland w Jaworznie wygrała spółka akcyjna Mirbud. Od ponad 30 lat specjalizuje się ona m.in. w budownictwie przemysłowym. Przedstawiciele obu firm, Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland oraz Jerzy Mirgos, prezes Mirbudu podpisali na razie list intencyjny.

Według spółki EMP wybór generalnego wykonawcy i podpisanie stosownych umów pozwolą uruchomić masową produkcję samochodów do połowy 2026 roku. W harmonogramie nie ma więc już miejsca na żadne opóźnienie. W zeszłym roku EMP zapewniała, że produkcja ruszy pod koniec roku 2025 i wtedy z fabryki wyjadą pierwsze pojazdy.

Czytaj także: https://innpoland.pl/205142,jak-daleko-do-budowy-izery-na-razie-wiemy-kto-zbuduje-dla-niej-fabryke