Miłośnicy czekolady na całym świecie łapią się za głowy. Ceny kakao na światowych rynkach osiągnęły historyczne rekordy. Zwiastuje to podwyżkę cen produktów z kakao w sklepach, w tym czekolady. Druga trudna do przełknięcia wiadomość jest taka, że kakao i czekolady może po prostu... zabraknąć.
Reklama.
Reklama.
Przyczyny tego zjawiska leżą głównie w anomaliach pogodowych, które w ostatnich miesiącach regularnie dotykały kraje Afryki Zachodniej, głównego producenta tego cennego surowca.
Ceny kakao robią wrażenie – takiego skoku nie było od dawna
Kakao, surowiec kluczowy dla przemysłu czekoladowego, jest uprawiane głównie w krajach takich jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana i Nigeria. Właśnie te regiony doświadczyły niedawno ekstremalnych warunków pogodowych, w tym suszy, intensywnych opadów deszczu i nieprzewidywalnych zmian temperatury.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Te anomalie pogodowe miały bezpośredni wpływ na plony kakao, ograniczając ich ilość i jakość. W ciągu ostatniego roku cena kakao poszła w górę już ponad trzykrotnie, a licząc od początku bieżącego roku, wzrosła o niemal 130 procent.
Analitycy rynkowi podkreślają, że wzrost cen kakao nie jest zjawiskiem izolowanym. W ciągu ostatniego roku wiele czynników, w tym zmiany klimatyczne, problemy z dostawami i wzrost kosztów produkcji, przyczyniło się do tego niezwykłego wzrostu cen surowca. Dla wielu firm w przemyśle czekoladowym, konsekwencje tych zmian mogą być dotkliwe.
Amerykańscy eksperci wskazują na możliwe konsekwencje tych cenowych skoków dla konsumentów, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się Wielkanocy. Z uwagi na to, że ceny kakao i inne koszty produkcji systematycznie rosły przez ostatni rok, prawdopodobne jest, że konsumenci odnotują skok cen czekoladowych słodyczy w tym okresie świątecznym.
Powoli zaczyna brakować kakao
Analityk rynku towarów handlowych w Rabobanku, Paul Joules, ostrzega, że świat stoi obecnie w obliczu największego niedoboru kakao od ponad 60 lat. Te niepokojące prognozy, cytowane przez stację CNBC zwiastują poważne problemy w branży cukierniczej.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
– Obecnie szacuje się, że zbiory na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie spadły o co najmniej jedną trzecią – tłumaczy Friedel Huetz-Adams, ekspert Suedwind Institut, w rozmowie z Deutsche Welle.
Ameryka Łacińska, będąca jednym z głównych źródeł kakao na świecie, obecnie korzysta z podwyżek cen tego cennego surowca, co przynosi korzyści lokalnym rolnikom.
Według danych Międzynarodowej Organizacji Kakao (ICCO), Ekwador zajmuje trzecie miejsce na liście największych producentów kakao na świecie.
Portal Primicias, cytując krajowe stowarzyszenie branżowe Anecacao, podaje, że rolnicy w Ekwadorze sprzedają ziarno prawie cztery razy drożej niż rok temu. To ogromna korzyść dla tych plantatorów, którzy mogą czerpać zyski z wysokich cen na rynkach światowych, co z pewnością wpłynie na tempo rozwoju gospodarczego krajów – producentów surowca.