INNPoland_avatar

Sukces implantu Elona Muska. Pacjent całą noc… grał w grę. Myślami

Sebastian Luc-Lepianka

31 marca 2024, 11:46 · 3 minuty czytania
Neuralink ogłosił sukces instalacji implantu, który pozwala człowiekowi sterować komputerem samymi myślami. Ich pacjent, 29-letni Noland Arbaugh, dzieli się teraz swoimi doświadczeniami, w tym zarwaniem nocki nad graniem w ulubioną gierkę, Sid Meier's Civilization VI.


Sukces implantu Elona Muska. Pacjent całą noc… grał w grę. Myślami

Sebastian Luc-Lepianka
31 marca 2024, 11:46 • 1 minuta czytania
Neuralink ogłosił sukces instalacji implantu, który pozwala człowiekowi sterować komputerem samymi myślami. Ich pacjent, 29-letni Noland Arbaugh, dzieli się teraz swoimi doświadczeniami, w tym zarwaniem nocki nad graniem w ulubioną gierkę, Sid Meier's Civilization VI.
Pacjent grał w gry z pomocą implantu mózg-komputer. Fot. AA/ABACA/Abaca/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Elon Musk już w styczniu zdradzał, że pierwszy ludzki pacjent jego firmy Neuralink ma się dobrze po operacji i urządzenie działa. Sukces interfejsu mózg-komputer (BCI) zaprezetnowano oficjalnie 20 marca, w formie transmisji na żywo, w czasie której pacjent, Noland Arbaugh grał w cyfrowe szachy. Mógł grać i rozmawiać bez przeszkód.


Noland jest zupełnie sparaliżowany po kontuzji kręgosłupa i podzielił się wrażeniami z zastosowania przełomowej technologii.

Sterowanie komputerem myślami

– To było to jak używanie Mocy na kursorze, mogłem spowodować, że poruszał się dokładnie tam, gdzie chciałem, wystarczyło skierować wzrok gdzieś na ekranie – powiedział pacjent. Władzę w kończynach stracił osiem lat temu, podczas wypadku w trakcie nurkowania. Był ochotnikiem do eksperymentu. 

Paralityk przyznał, że BCI ofiarował mu ponownie wolność. Oprócz grania w szachy mógł bez przeszkód zarządzać muzykę na komputerze i rozmawiać. Implant wykorzystał także, by przez cały noc grać w ulubioną grę

– Za jednym z pierwszych razy, kiedy daliście mi kompletną kontrolę nad tym, to zostałem do 6 rano, grając w Cywilizację. Było warto i myślę, że najlepszy sposób aby wyrazić, jak to było niesamowite – powiedział naukowcowi Neuralinku, Blissowi Chapmanowi.

Noland przed operacją nie mógł wrócić do grania w Sid Meier's Civilization VI. Wyjaśnił, że potrzebował do tego całkowitej pomocy od przyjaciela. Ta gra strategiczna ma bardzo czasochłonny charakter, co sprawiało, że długie sesje był dla obu bardzo trudne. Arbough nie mógł rozegrać pełnej partii.

– Teraz mogę dosłownie leżeć w łóżku i grać, ile tylko zechcę. Szczerze mówiąc, największym ograniczeniem w tym momencie było czekanie, aż implant naładuje się po zużyciu całej energii – przyznał.

Cywilizacja 6 i szachy to gry turowe, ale okazuje się, że implant BCI radzi sobie także z dynamiczniejszymi grami. Arbough ujawnił, że grał także w wyścigi Mario Kart 8: Deluxe. Zdołał to zrobić w tydzień po aktywacji i osiągał nawet niezłe wyniki.

– Gra w Mario Kart i ciągłe zajmowanie drugiego miejsca wywróciło mi mózg, nie sądziłem, że byłoby to możliwe – powiedział Arbaugh.

Pacjent skorzystał również z implantu, aby czytać oraz rozpocząć naukę francuskiego i japońskiego. Oświadczył, że po operacji nie doznał żadnego "upośledzenia poznawczego" i opuścił szpital dzień po dwugodzinnej operacji.

Na czym polega implant BCI?

Elon Musk założył Neuralink z grupą naukowców i inżynierów w 2016 roku. Ich interfejs mózg-komputer ma udostępnić dostęp do możliwości komputerów i innych urządzeń osobom takim jak Arbough. W przyszłości ma umożliwić także odzyskanie paralitykom władzy w kończynach.

Zabieg jest inwazyjny - robot chirurgiczny, zbudowany specjalnie w tym celu, usuwa okrągły fragment czaszki. Operacja polega na włożeniu do kluczowych obszarów mózgu ultracienkich nici. Rejestrują one aktywność neuronową i za pomocą implantu przesyłają ją do aplikacji Neuralink, która dekoduje je na konkretne działania na urządzeniu.

Neuralink miało w planach próby z ludźmi już w 2020 roku. Do tej pory urządzenia testowano na małpach, myszach, owcach, szczurach i świniach. W 2022 roku firma trafiła pod lupę agentów federalnych, pod zarzutami łamania praw zwierząt. Jak donosi agencja Reuters, na potrzeby testów zginęło około 1500 zwierząt. 

Pracownicy donosili o zakażeniach głowy zwierząt. Małpy cierpiały na mdłości, ataki paniki i autoagresji. Testy na zwierzętach miały być przyspieszane, aby prędko przejść do fazy pracy nad ludźmi.

Dobry rok dla Elona Muska

Jak dotąd ta technologia wygląda obiecująco. Elon Musk może także pochwalić się sukcesem innej swojej firmy - SpaceX w końcu zaliczyła udany start największej rakietę świata.

Czytaj także: https://innpoland.pl/205169,trzeci-lot-starship-sukces-spacex-i-elona-muska