Wraz z początkiem kwietnia powrócił 5-proc. podatek VAT na żywność. Decyzję taką podjął rząd Donalda Tuska w połowie marca, po ponad 2-latach jej obowiązywania. Po 1 kwietnia obowiązują także niższe świadczenia dla emerytów.
Powrót VAT 5-proc. na żywność
Przejściowe obniżenie VAT-u było jednym z elementów tzw. tarcz antyinflacyjnych, które nie obniżają inflacji, ale czynią ją łatwiejszą do zniesienia dla obywateli. Stawka 0 proc. VAT na podstawowe produkty żywnościowe obowiązywała od 1 lutego 2022 roku.
Wśród towarów z zerową stawką VAT znajduje się 9 kategorii produktów:
Spodziewamy się wzrostu cen w naszych koszykach… ale nie od razu. Duże sieci handlowe, w tym wojujące ze sobą Lidl i Biedronka, zapowiedziały zamrożenie stawki VAT na żywność. Czyli, że utrzymają ceny tysięcy produktów na poziomie przed 1 kwietnia 2024 roku. Nie będzie trwało to wiecznie, ale być może pomoże rozłożyć w czasie wzrost cen.
Niższe emerytury
Pod koniec marca Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowsze tablice średniego trwania życia, które mają wpływ na wysokość emerytur przyznawanych od 1 kwietnia br.
Te publikacje są regularne, ale niestety najnowsze dane przyniosły złą wiadomość dla osób zbliżających się do emerytury – świadczenia przyznawane od końca marca bieżącego roku będą niższe o 6-6,6 procent.
Zobacz także
Prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem znacząco wzrosła – wynika z najnowszych danych GUS. Według tych danych, dla 60-latków średnia prognozowana długość życia wynosi 264,2 miesiąca, czyli około 22 lata (wzrost z 254,3 miesiąca w poprzednim roku). Natomiast dla 65-latków wynosi ona 218,9 miesiąca, co odpowiada około 18 lat i 3 miesiące (wzrost z 210 miesięcy) – podaje dziennik "Rz".
Dla przyszłych emerytów oznacza to, że mogą otrzymywać niższe świadczenia, niż przewidywano wcześniej. Konieczność dostosowania planów emerytalnych oraz zwiększenia oszczędności staje się coraz bardziej paląca.
Duże wydatki dla seniorów
Obie powyższe informacje są szczególnie złymi wiadomościami dla emerytów.
GUS regularnie bada strukturę wydatków gospodarstw domowych, co pozwala na śledzenie zmian w kosztach życia Polaków. Ostatnie dane wskazują, że przeciętny polski emeryt w 2022 roku wydawał na żywność i napoje bezalkoholowe średnio 477 zł. Jednakże rok 2023 przyniósł ze sobą znaczący wzrost cen artykułów spożywczych, co wpłynęło także na koszty życia.
Więcej o tej analizie przeczytacie na INNPoland.