Prezes Związku Banków Polskich oraz Przewodniczący Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej (NGR) ds. wskaźników, Tadeusz Białek, ogłosił rozpoczęcie przeglądu parametrów alternatywnych dla WIBOR-u. Kontrowersyjny wskaźnik zniknie, ale co go zastąpi? Od tego będzie zależała wysokość rat kredytów.
Reklama.
Reklama.
Komunikat NGR wyraźnie sygnalizuje, że alternatywą dla WIBOR-u niekoniecznie będzie WIRON, ale istotne jest, że wszystkie inne ustalenia reformy pozostają w mocy.
Co dalej z WIBOREM?
WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate, jest kluczowym wskaźnikiem stopy procentowej w Polsce, stosowanym w wielu transakcjach finansowych i kredytach.
Przewodniczący Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej (NGR) ds. wskaźników, Tadeusz Białek, potwierdził, że reforma wskaźników referencyjnych w Polsce jest kontynuowana i nie ma planów zaprzestania jej realizacji. Zgodnie z ustaleniami, WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate, przestanie być publikowany z końcem 2027 roku, zgodnie z ogłoszonym już wcześniej harmonogramem reformy.
Obecnie wskaźniki referencyjne opracowują administratorzy na podstawie licencji udzielanych przez poszczególne organy nadzoru państw członkowskich.
GPW Benchmark w dniu 16 grudnia 2020 roku jednogłośnie uzyskała w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego (dalej jako: „KNF” lub „UKNF”) zezwolenie na prowadzenie działalności jako administrator wskaźników referencyjnych stóp procentowych, w tym również kluczowych wskaźników referencyjnych (sygn. DAS-DASZ2.4000.2.2019, Dz. Urz. KNF, poz. 32).
W komunikacie z dnia 17 grudnia 2020 informującym o wydaniu zezwolenia podniesiono, że proces opracowywania tego rodzaju wskaźników referencyjnych przez GPW Benchmark SA będzie podlegał publicznemu nadzorowi, którego elementem jest też cykliczna ocena zdolności kluczowego wskaźnika referencyjnego do pomiaru danego rynku lub realiów gospodarczych.
Tym samym, decyzja o zakończeniu publikacji WIBORu jest krokiem w kierunku zapewnienia większej przejrzystości i stabilności na rynku finansowym w Polsce.
Przewodniczący NGR podkreślił jednak, że wskaźnikiem, który ostatecznie zastąpi WIBOR, niekoniecznie musi być WIRON (Warsaw Interbank Rate Overnight). KS NGR zastrzega sobie możliwość ponownej oceny sytuacji i wyboru odpowiedniego wskaźnika RFR, zwłaszcza w przypadku zmiany okoliczności lub na wniosek Ministerstwa Finansów.
Kluczowym elementem tego procesu oceny będą konsultacje społeczne, które pozwolą uwzględnić opinie i potrzeby różnych interesariuszy rynku finansowego. W ten sposób reforma wskaźników referencyjnych będzie prowadzona w sposób transparentny i z zachowaniem uwzględnienia różnorodnych perspektyw i interesów.
Decyzja o zakończeniu publikacji WIBORu do 2027 roku oraz kontynuacja reformy wskaźników referencyjnych stanowi istotny krok w modernizacji i usprawnieniu polskiego rynku finansowego. Przejście na wskaźniki typu RFR może przynieść korzyści w postaci większej stabilności, rzetelności i przejrzystości w kształtowaniu kosztów kredytów oraz innych transakcji finansowych.
Decyzja jeszcze nie zapadła...
Prezes Związku Banków Polskich podkreślił, że dotychczasowe ustalenia w ramach reformy wskaźników referencyjnych pozostają bez zmian, co obejmuje zarówno tryb reformy, jak i rekomendacje dotyczące nowej produkcji instrumentów finansowych. Ta deklaracja stanowi istotne potwierdzenie stabilności i kontynuacji procesu modernizacji rynku finansowego w Polsce.
W środę Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (NGR) ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu RFR.
Jak wynika z informacji przekazanych przez Polską Agencję Prasową, "w ramach tego przeglądu zostaną rozważone różne możliwości, w tym także wskaźnik WIRON oraz inne potencjalne indeksy lub wskaźniki. Inicjatywa w tej sprawie wyszła od Ministerstwa Finansów, co podkreśla zaangażowanie władz w dalsze działania mające na celu zapewnienie stabilności i rzetelności rynku finansowego".
Nie tylko NGR, lecz także administrator wskaźników referencyjnych GPW Benchmark podejmuje działania w kierunku modernizacji systemu wskaźników referencyjnych.
W 2022 roku skierował do konsultacji publicznych trzy indeksy stopy procentowej: WIRF, WIRD i WRR. Konsultacje te są ważnym elementem procesu wyboru nowych wskaźników, a ich wyniki będą miały wpływ na dalsze decyzje w sprawie reformy.