Las Pamięci to minimalistyczne, specjalne kwatery dla zmarłych. Bliskich upamiętnia się tutaj poprzez przechadzkę między drzewami, mogiły są nieoznakowane, a nazwiska znajdziemy na wspólnej tablicy. Ta alternatywna forma pochówku zyskuje popularność w Polsce i pojawi się także w stolicy kraju.
Agata Diduszko-Zyglewska publicystka i członkini zarządu Nowej Lewicy, radna Warszawy, w ubiegłym roku postulowała do władz miasta o utworzenie tego typu przestrzeni. Wskazywała Cmentarz Północny. W marcu otrzymała odpowiedź, że będzie to możliwe na Cmentarzu Komunalnym Południowym.
"Jeśli pojawi się potrzeba organizacji pochówków w urnach biodegradowalnych na cmentarzach komunalnych m.st. Warszawy, powstanie kwatera na wzór poznańskiego Lasu Pamięci, w ramach obowiązujących przepisów prawnych" – napisała Elżbieta Markowska w odpowiedzi na interpelację radnej.
Na tym terenie w tym celu ma być wydzielony fragment lasku brzozowego. Nad zorganizowaniem miejsca pod ekologiczny pochówek urnowy ma pracować Dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych.
W Poznaniu Las Pamięci na cmentarzu junikowskim działa od 2022 roku. Drugi powstał na Miłostowie w 2023 roku. Docelowo na nich ma pojawić się możliwość rozsypywania prochów zmarłych. Podobną inicjatywę rozważa Wrocław. Lasy Pamięci są popularną formą pochówku w USA.
W stolicy na cmentarzach komunalnych przygotowane są również Łąki Pamięci, wydzielone do rozsypywania prochów, ale póki nie zostaną zmienione przepisy dotyczące chowania zmarłych, nie można z nich korzystać. Miasto od dawna przygotowuje się w ten sposób pod możliwe zmiany w ustawie.
Wedle obecnego prawa za rozsypanie prochów grozi grzywna 5 tys. złotych lub 30 dni aresztu.
Zasady pochówku zostały opisane w ustawie z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Jak widzimy, mają one już ponad 64 lata. A oparte są o ustawę z 17 marca 1932 roku!
"Obowiązujące tzw. prawo funeralne należy do przepisów, które od lat wywołują wiele problemów i kontrowersji. Przede wszystkim ze względu na swoją archaiczność, niejednoznaczność, brak spójności czy wybiórcze potraktowanie wielu zagadnień." – czytamy opinie ekspertów w serwisie Prawo.pl
1 czerwca 2023 roku miała wejść w życie aktualizacja tej archaicznej ustawy. UMP zgłosiła do niej postulat, aby uwzględniono w zmianie ogrody pamięci i rozsypywanie prochów, ale nie spotkało się to z akceptacją projektodawcy. Więcej o tym przeczytacie na INNPoland.