Premier Donald Tusk wyraził zadowolenie z danych dotyczących wzrostu przeciętnego wynagrodzenia brutto w Polsce, o czym raportował Główny Urząd Statystyczny. Premier stwierdził, że obserwowany wzrost wynagrodzeń stanowi największy wzrost płac w Polsce od 26 lat.
Reklama.
Reklama.
Według danych GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce wzrosło, co stanowi pozytywny sygnał dla polskiej gospodarki. Premier Tusk zaznaczył, że w obliczu inflacji na poziomie 2 procent w marcu, zanotowany wzrost płac jest szczególnie znaczący.
– Te dane cieszą mnie jako premiera szczególnie – powiedział Donald Tusk, podkreślając znaczenie wzrostu wynagrodzeń dla polskiej klasy pracującej.
Wzrost wynagrodzenia w Polsce – konferencja Tuska
Po niedzielnych wyborach samorządowych, które odbyły się w całej Polsce, premier Donald Tusk zorganizował w poniedziałek konferencję prasową, na której odniósł się przede wszystkim do wyników drugiej tury głosowania.
Premier wykorzystując obecność dziennikarzy, postanowił pochwalić się nowymi danymi ujętymi w najnowszym raporcie GUS. Wynika z nich, że przeciętne wynagrodzenie w marcu wzrosło o 5,4 proc. w ujęciu miesięcznym i wyniosło 8408,79 zł brutto.
Pensja wciąż niższa niż oczekiwania
Zdaniem Moniki Kurtek głównej ekonomistki Banku Pocztowego, utrzymujący się wysoki poziom wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw jest efektem różnych czynników, w tym dynamicznego rozwoju gospodarczego, zmniejszenia bezrobocia oraz presji płacowej wynikającej z konkurencji o pracowników na rynku pracy.
Trzeba zauważyć, że dynamika wzrostu płac jest nieco niższa od średnich oczekiwań rynkowych, co może być interpretowane jako pewne zrównoważenie tempa wzrostu – twierdzi ekspertka.
Według danych GUS, wzrost płac w marcu był efektem podwyżek wynagrodzeń, wypłat premii (takich jak nagrody motywacyjne, bonusy, premie roczne, kwartalne i świąteczne), nagród jubileuszowych oraz wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych.
Analiza tych danych została dokonana przez ekspertkę Banku Pocztowego, która zauważyła, że różnorodność czynników wpływających na wzrost płac pokazuje złożoność procesu kształtowania wynagrodzeń w Polsce. Podwyżki wynagrodzeń oraz różnego rodzaju premie i nagrody są istotnymi elementami motywującymi pracowników oraz stanowią część strategii dopingowania pracowników przez pracodawców.
Wzrost płac ma znaczący wpływ na kondycję finansową pracowników, ale także na ogólną sytuację gospodarczą kraju. Wysokie wynagrodzenia mogą pobudzić konsumpcję, co z kolei może wpłynąć na wzrost gospodarczy.
O tym się mało mówi. Jest wielka polityka, jest wojna, głosowanie w Kongresie, są nasze wybory. Ale o tym warto powiedzieć. W Polsce realne wzrosły o 12 proc. (rok do roku - przyp. red.) przy inflacji 2 proc. To najwyższy wzrost plac w Polsce od 26 lat.