INNPoland_avatar

Kolejne banki wycofują konta dla tej grupy klientów. Teraz zrobił to PKO BP

Maria Glinka

08 lutego 2023, 14:08 · 2 minuty czytania
Banki wycofują z oferty konta dla seniorów. Na taki krok zdecydowały się Bank Pocztowy i PKO BP. W ten sposób wychodzą naprzeciw oczekiwaniom najstarszych klientów, którzy nie chcą być postrzegani przez pryzmat wieku.


Kolejne banki wycofują konta dla tej grupy klientów. Teraz zrobił to PKO BP

Maria Glinka
08 lutego 2023, 14:08 • 1 minuta czytania
Banki wycofują z oferty konta dla seniorów. Na taki krok zdecydowały się Bank Pocztowy i PKO BP. W ten sposób wychodzą naprzeciw oczekiwaniom najstarszych klientów, którzy nie chcą być postrzegani przez pryzmat wieku.
Banki wycofują się z ofert Fot. Wojciech Strozyk/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Bank Pocztowy i PKO BP wycofują konta dla seniorów
  • Instytucje finansowe zdają sobie sprawę, że najstarsi klienci nie chcą być klasyfikowani ze względu na wiek
  • Aż 82 proc. polskich seniorów posiada internetowe konta bankowe

Bank Pocztowy wycofuje konto dla seniorów

Banki starają się nadążyć za zmieniającym się podejściem klientów. Seniorzy – bez względu na to, jaki próg wiekowy przyjmiemy do określenia tej grupy – nie potrzebują oddzielnych rachunków.

Tego typu konta zniknęły już kilka lat temu, choć nadal są dostępne m.in. w niektórych SKOK–ach czy bankach spółdzielczych. Jednak coraz więcej instytucji finansowych dostrzega, że najstarsi klienci nie chcą być klasyfikowani ze względu na wiek.

W związku z tym Bank Pocztowy postanowił wycofać z oferty "Konto w Porządku Plus". Był to rachunek przeznaczony dla osób powyżej 65. roku życia.

– Nasi klienci chcą, aby zauważać ich potrzeby, a nie wiek – dlatego od teraz nie wyodrębniamy już segmentu seniorów, co jest spójne z trendem rynkowym – tłumaczy Joanna Moskalik, Naczelnik Wydziału Produktów Płatniczych, Depozytowych i Inwestycyjnych Banku Pocztowego, cytowana przez bankier.pl.

PKO BP przekształci rachunek dla seniorów

Zmiany odpowiadające oczekiwaniom klientów zamierza wdrożyć również największy bank w Polsce – PKO BP. W czerwcu 2023 r. z oferty zniknie "Konto Pogodne". Wszystkie tego typu rachunki zostaną przekształcone w standardowe "Konta za Zero".

PKO BP już od dawna nie oferował "Konta Pogodnego" nowym klientom – te rachunki pozostawały tylko w obsłudze. Znacznie wcześniej z kont dedykowanych seniorom zrezygnowały także inne banki m.in. BZ WBK (obecnie Santander) i Getin Bank (obecnie Velo Bank).

Co więcej, niektóre instytucje wprowadziły nawet specjalne bonusy dla najstarszych klientów. Niektóre oferowały zniżki w aptekach, a inne kijki do nordic walking.

Seniorzy nie boją się bankowości internetowej

O tym, jak zmienia się podejście najstarszych klientów, świadczą także dane. Z badania "InfoSenior 2023" wynika, że aż 82 proc. polskich seniorów posiada konto internetowe w banku. Poza tym, co trzeci robi zakupy i płaci online.

Badanie wskazuje, że 75 proc. seniorów do płatności wykorzystuje karty kredytowe. Mimo tego ponad połowa uczestników ankiety oceniła negatywnie swój poziom wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z internetu.

Wysoka prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatów

Ostatnio o polityce banków zrobiło się głośno za sprawą podwyżek opłat za operacje gotówkowe. W PKO BP prowizja za wypłacenie gotówki z "obcej" maszyny wynosi aż 10 zł.

Taka kwota jest naliczana, jeśli mamy konto w PKO BP, a pieniądze wypłacamy np. z bankomatu należącego do sieci Planet Cash czy Euronet. Jeśli wypłacamy pieniądze BLIK–iem, to prowizja wynosi 0 zł.

Czytaj także: https://innpoland.pl/190619,sad-wydal-wyrok-ws-dziubakow-jak-skonczyla-sie-polska-sprawa-frankowa