INNPoland_avatar

Tyle musisz zarabiać, by uchodzić za zamożnego. Liczba bogatych Polaków szybko rośnie

Sebastian Luc-Lepianka

23 maja 2024, 13:45 · 3 minuty czytania
Wedle danych z raportu firmy KPMG w naszym kraju rośnie liczba osób przekraczających drugi próg podatkowy (120 tys. zł brutto rocznie). Nasze społeczeństwo staje się bogatsze, chociaż jednocześnie... zmniejszają się nasze średnie dochody brutto. Co ciekawe, ubyło nam "prawdziwych" milionerów.


Tyle musisz zarabiać, by uchodzić za zamożnego. Liczba bogatych Polaków szybko rośnie

Sebastian Luc-Lepianka
23 maja 2024, 13:45 • 1 minuta czytania
Wedle danych z raportu firmy KPMG w naszym kraju rośnie liczba osób przekraczających drugi próg podatkowy (120 tys. zł brutto rocznie). Nasze społeczeństwo staje się bogatsze, chociaż jednocześnie... zmniejszają się nasze średnie dochody brutto. Co ciekawe, ubyło nam "prawdziwych" milionerów.
Przybywa nam bogatych mieszkańców Polski. Fot. Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W 2022 roku liczba osób kwalifikowanych przez raport KPMG jako zamożne, bogate oraz bardzo bogate wzrosła o 51 proc. rok do roku. Ich łączne zarobki osiągnęły wartość prawie 376 miliardów złotych, co również oznacza wzrost o 9,6 proc. r/r. Ubywa nam zaś milionerów, jest ich nawet o 1/10 mniej.


Ile jest bogatych Polaków?

Na potrzeby raportu KPMG (organizacji niezależnych firm świadczących usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego) osoby przekraczające drugi próg podatkowy podzielono na trzy grupy:

  • zamożni, czyli osoby o dochodach powyżej 20 tys. zł brutto miesięcznie,
  • bogaci, którzy zarabiają powyżej 50 tys. zł brutto miesięcznie oraz
  • bardzo bogaci, których miesięczne zarobki przekraczają kwotę 83,3 tys. zł brutto, co oznacza, że ich roczny dochód brutto jest większy niż 1 mln zł.

Najbardziej urosła grupa osób klasyfikowanych w raporcie jako zamożne. W 2022 roku było to 441 tys. osób, ze wzrostem o 37,7 proc. r/r. Bogaczy mieliśmy 83,6 tys. osób, ze wzrostem o 1 proc. r/r. 

Ubyło nam w ostatniej kategorii, czyli osób najbogatszych. Ich liczba w 2022 roku spadła do 35 tys. osób, czyli o 4,6 proc. r/r. 

– Obserwujemy nieustanny wzrost liczby osób zamożnych w Polsce. Jest to trend utrzymujący się nieprzerwanie od wielu lat. Co ciekawe, pomimo podwyższenia progu podatkowego, wzrosła liczba osób zarabiających ponad 120 tys. zł rocznie. Ten wzrost można wytłumaczyć m.in. wysoką inflacją i pokaźnymi podwyżkami płac. Dodatkowo napływ do Polski także dobrze zarabiających obywateli Ukrainy, zatrudnionych w międzynarodowych korporacjach, również mógł przyczynić się do wspomnianego wzrostu – wytłumaczył partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce Andrzej Marczak, cytowany w komunikacie.

Mamy takie statystyki, mimo że w każdej z opisywanych grup obniżyły się średnie miesięczne dochody brutto." Osoby zamożne zarabiały średnio 41,4 tys. zł (- 28 proc. r/r), bogate 113,3 tys. zł (-14 proc. r/r), a bardzo bogate 187,2 tys. zł (-11 proc. r/r)" – napisano w komunikacie KPMG.

Według raportu zmienia się też średnia kwota zakupów premium i modele zakupowe. W 2023 roku konsument w Polsce wydał średnio 863,1 zł na dobra luksusowe (547,62 zł w 2020 roku). Przed pandemią wydatki te wynosiły przeciętnie 602,4 zł.

Liczba najbogatszych Polaków

Raport KPMG pokazuje, że na koniec 2022 roku z naszego kraju zniknęło ok. 10 proc. mieszkańców z majątkiem powyżej 1 mln dolarów netto, czyli tzw. HNWI (z ang. high net worth individuals). W statystykach r/r ich liczba zmniejszyła się o ok. 10,5 tys. osób.

"Spadek liczby najbogatszych Polaków, zaliczanych do kategorii HNWI wpisuje się w globalny trend i może być spowodowany aprecjacją dolara amerykańskiego w stosunku do złotego. Co ciekawe – także zgodnie ze światowymi tendencjami – o prawie 2 proc. r/r zwiększyła się liczebność najbardziej zamożnej podgrupy w ramach tej kategorii, czyli osób, których aktywa netto opiewają na więcej niż 50 mln dolarów. Po raz kolejny dowiedziono tezy, że najbogatsi bogacą się najszybciej" – powiedział partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce Andrzej Marczak.

Czytaj także: https://innpoland.pl/206315,mieszkania-w-hiszpanii-polacy-masowo-kupuja-nieruchomosci-na-zachodzie