INNPoland_avatar

18-letni aktywista wygrał z ojcem Rydzykiem. Sądowa batalia o olbrzymie publiczne pieniądze

Sebastian Luc-Lepianka

28 maja 2024, 10:25 · 3 minuty czytania
Sprawa toczyła się dwa lata o ujawnienie źródeł publicznego dofinansowania podmiotów powiązanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Aktywista Maciej Rauhut ujawnił już, że na ich konta wpłynęło prawie 19,5 mln złotych od rządu PiS, a część resortów odmówiło podania informacji. Ostateczny wyrok po stronie Rauhuta wydał Naczelny Sąd Administracyjny.


18-letni aktywista wygrał z ojcem Rydzykiem. Sądowa batalia o olbrzymie publiczne pieniądze

Sebastian Luc-Lepianka
28 maja 2024, 10:25 • 1 minuta czytania
Sprawa toczyła się dwa lata o ujawnienie źródeł publicznego dofinansowania podmiotów powiązanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Aktywista Maciej Rauhut ujawnił już, że na ich konta wpłynęło prawie 19,5 mln złotych od rządu PiS, a część resortów odmówiło podania informacji. Ostateczny wyrok po stronie Rauhuta wydał Naczelny Sąd Administracyjny.
18-letni aktywista wygrał z ojcem Rydzykiem. Sądowa batalia o olbrzymie publiczne pieniądze Fot. Jacek Domiński/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

"Informuję, że wygraliśmy w NSA z rydzolem" – relacjonuje na Instagramie aktywista Maciej Rauhut. Swój wpis zatytułował "Ostateczny finał mojej sądowej batalii z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Wygrana w Naczelnym Sądzie Administracyjnym".


Walka z redemptorystą zaczęła się, kiedy aktywista miał 16 lat. Poinformował wówczas, że od 2016 r. ministerstwa za rządów Prawa i Sprawiedliwości przelewały na rzecz m.in. Fundacji Lux Veritatis kwotę na blisko 19,5 mln złotych. Walka toczyła się o ujawnienie dalszych informacji.

Wygrana nastolatka z ojcem Rydzykiem

W 2022 roku rację Rauhutowi przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sprawa była w toku przez dwa lata, nim potwierdził ją Naczelny Sąd Administracyjny.

Nastoletni wówczas aktywista domagał się od ojca Tadeusza Rydzyka podania źródeł, z których pochodziły publiczne środki trafiające na powiązane z nim podmioty.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację aktywiście i nałożył na fundację obowiązek udzielenia zaległych informacji i pokrycia kosztów postępowania. Oprócz tego Maciej Rauhut wystąpił z podobnymi wnioskami do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz spółek Skarbu Państwa.

Maciej Rauhut udostępnił konkretnie informacje dotyczące kwot oraz resortów, które udzieliły finansowego wsparcia Fundacji Lux Veritatis, Fundacji Nasza Przyszłość, telewizji Trwam, Radio Maryja, wydawcy "Naszego Dziennika" oraz spółki "Bonum". Łącznie wpłynęło blisko 19,5 mln złotych. Rekordowe dotacje miały pochodzić od ówczesnego Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Informacji nie udzieliły mu resorty: Klimatu i Środowiska, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Obrony Narodowej oraz Sprawiedliwości.

Aktywista podejrzewał, że to właśnie z nich do podmiotów redemptorysty popłynęły największe kwoty. "Wyślemy ponaglenia. Jeśli w dalszym ciągu nie dostanę odpowiedzi, mogą spodziewać się wezwania do sądu" – czytamy archiwalne wpisy na mediach społecznościowych.

Nie otrzymał odpowiedzi na ponaglenia, prawnicy zakonnika złożyli do NSA skargę kasacyjną, a przebieg sprawy został wstrzymany. Po dwóch latach NSA przyznało rację aktywiście.

"Kiedy wygrywaliśmy z Rydzykiem w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, miałem szesnaście lat, żyliśmy wtedy w kraju, w którym wygranie z jednym z najwierniejszych popleczników ówczesnej władzy uznawane było za absolutnie kosmiczną rzecz" pisze Rauhut na Instagramie. 

"I wygrana w Naczelnym Sądzie Administracyjnym jest idealnym zakończeniem tego rozdziału w moim życiu" podsumowuje

O walce Rauhuta więcej przeczytacie w naTemat, które rozmawiało z nim dwa lata temu.

– Pamiętam, że wpisywałem w YouTube hasła "imperium Rydzyka" i wyskakiwały reportaże o ojcu Rydzyku. Potem to zainteresowanie przycichło. A teraz miałem okazję wygrać pierwszy etap batalii sądowej z tym człowiekiem. Trochę jest to dla mnie surrealistyczne, że gówniarz wygrał z Rydzykiem – mówi w rozmowie z naTemat Maciej Rauhut.

Potężne sumy dla organizacji katolickich

Na INNPoland pisaliśmy o milionowych dotacjach od rządu PiS dla organizacji katolickich, za czasów ich 8-letniej kadencji. Oprócz szczodrych sum na Fundację Lux Veritatis, w 2022 r. ówczesny premier Mateusz Morawiecki przelał prawie 10 mln zł na Ruch Światło-Życie. Pieniądze pochodziły z rezerwy budżetowej i miały zostać wykorzystane na budowę nowego Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem.

W tej organizacji od 30 lat działał aktywnie ówczesny wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wraz z żoną.

Spory prawne z Rydzykiem

Na drogę sądową z redemptorystą w styczniu br. wkroczyła także firma Rafako. Jako jedna z uczestniczących w projekcie budowy Muzeum "Pamięć i Tożsamość", wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, domagając się ujawnienia analizy waloryzacji cen prac budowlanych związanych z budową obiektu.

Czytaj także: https://innpoland.pl/203960,tadeusz-rydzyk-kontra-rafako-sad-zajmie-sie-fundacja-lux-veritatis